RPO Promocja powrót na stronę główną

zd1 zd2 zd3 zd4 zd5 zd6 zd7 zd7 zd7 zd7

Filmowcy zjechali do Świętochłowic

zdj. UM Świętochłowice

Trwają prace nad realizacją ekspozycji Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Z tej okazji do miasta pod koniec czerwca br. zjechali filmowcy. Przygotują opowieść, która pomoże zrozumieć wydarzenia tamtych czasów i będzie pełnić rolę przewodnika.

Oprócz tradycyjnej ekspozycji Muzeum Powstań Śląskich będzie oferować szereg elementów uatrakcyjniających zwiedzanie. Już na początku podróży film fabularny wprowadzi gości w tematykę powstań śląskich. Rolę przewodnika obejmie chłopiec Franek, główny bohater filmu. Jego historia będzie przeplatała się z historią powstań. Całość zostanie podzielona na 12 części odpowiadających liczbie sal.

- Film fabularny będzie fikcją opartą na wydarzeniach historycznych. Przedstawimy w nim relacje społeczne zachodzące między Polakami i Niemcami w tamtym czasie. Ścieżka wiodąca, to nic innego jak filmowy przewodnik zawierający wydarzenia historyczne. Elementy fabularyzowane, scenki rodzajowe będą przeplatać się z materiałami archiwalnymi – zapowiada Zuza Małycha, kierownik produkcji „Franka”.

Coraz częściej można oglądać interaktywne muzea, jednak świętochłowicka ekspozycja będzie nieco inna.

- W wielu muzeach są wprowadzane elementy filmowe. Zazwyczaj jednak stanowią jedynie dodatek do ekspozycji. W Muzeum Powstań Śląskich film będzie towarzyszył gościom na każdym etapie zwiedzania – twierdzi Iwona Szopa, dyrektor Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

Kolejne sceny filmu będą kręcone w Świętochłowicach, w dzielnicy Chropaczów, w Centrum oraz na terenach pohutniczych tzw. Ajsce. W kolejnych dniach realizacja tego przedsięwzięcia przeniesie się także do Zabrza, Pszczyny, Katowic, Rudy Śląskiej oraz Warszawy.

W filmie zagrają m.in.: Franciszek Pieczka (Franek współcześnie), Marian Dziędziel (Johann), Krzysztof Respondek (Jan), Artur Święs (Peter), Robert Talarczyk (Jabłonka), Arkadiusz Janiczek (Zygmunt) i Janusz Niebudek (Korfanty).

Film, jest częścią powstającej ekspozycji. Jej koszt wyniesie ponad 4 mln zł, z czego część stanowią środki pozyskane przez miasto z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Natomiast całkowity koszt remontu i przebudowy zabytkowego budynku przy ul. Polaka 1 wynosi 9 mln 324 tys. zł. Inwestycja pn. „Remont i przebudowa dawnego budynku Komendy Miejskiej Policji przy ul. Polaka 1 z przeznaczeniem na siedzibę Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach” została dofinansowana ze środków RPO WSL 2007-2013 w wysokości 7 mln 884 tys. zł.

Źródło: Urząd Miasta Świętochłowice


Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
 

Strona „Śląskie do przodu!” to oficjalny serwis promocyjny Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.
Głównym celem serwisu było przybliżenie idei Programu i jego efektów mieszkańcom regionu.


Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby

Projekt finansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego
Województwa Śląskiego na lata 2007-2013