RPO Promocja powrót na stronę główną

zd1 zd2 zd3 zd4 zd5 zd6 zd7 zd7 zd7 zd7

Ruszyli śladem projektów unijnych

Baner promocyjny

Uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu województwa śląskiego wzięli udziału w projekcie edukacyjnym „Śladem projektów unijnych”.

Aby wziąć w nim udział, należało w terminie 6-31 października br. rozwiązać test on-line dotyczący wiedzy na temat Unii Europejskiej oraz Funduszy Europejskich, ze szczególnym uwzględnieniem Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 i projektów dofinansowanych w ramach tego programu, zwłaszcza tych przedstawionych w publikacji "Śladem projektów unijnych. Przewodnik turystyczny".

Dla najlepszych przygotowano 80 miejsc. Żeby znaleźć się w tym gronie, trzeba było się wykazać naprawdę sporą wiedzą, gdyż zainteresowanie było bardzo duże. Wystarczy powiedzieć, że aż 11 osób uzyskało maksymalną liczbę punktów, a na listach rezerwowych figuruje łącznie 157 osób.

Na początek w dniach 3-6 listopada br. wzięli oni udział w bloku warsztatów fotograficznych o charakterze teoretyczno-praktycznym w łącznym wymiarze 10 godzin pod okiem najlepszych fachowców:

 • Krzysztof Miller
 • Arkadiusz Gola
 • Adrian Wykrota
 • Andrzej Marczuk

Uczestnicy zdobyli i usystematyzowali swoją wiedzę z zakresu m.in.: obsługi aparatów cyfrowych, kompozycji obrazu fotograficznego, roli światła czy obróbki zdjęć. Zajęcia odbywają się w różnych lokalizacjach w regionie - jak najbardziej dopasowanych do miejsca zamieszkania poszczególnych uczestników: Katowice, Częstochowa, Rybnik, Szczyrk, Myszków, Racibórz.

Uzbrojeni w tę wiedzę ruszyli w sobotę, 8 listopada, na wycieczki szlakiem wybranych projektów dofinansowanych z RPO WSL, w programie których oprócz zwiedzania obiektów i spotkań z przedstawicielami beneficjentów przewidziano plener fotograficzny. Zaplanowano 4 trasy:

 1. Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie -> Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach -> Kawiarnia w Chorzowskim Centrum Kultury -> Centrum wspinaczkowo-rekreacyjne „Sport Poziom 450” w Sosnowcu
 2. Park Turystyki w Brennej -> Muzeum Beskidzkie w Wiśle -> Restauracja "Browar Miejski" w Bielsku-Białej -> Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków” w Górkach Wielkich
 3. Turystyczna Dolina Wiercicy w Janowie -> Karczma Bobolice -> Multicentrum "Zodiak" w Częstochowie -> Sanktuarium na Jasnej Górze
 4. Zamek Piastowski w Raciborzu -> Restauracja „Alpejska Chata” w Wodzisławiu Śląskim -> Park linowy „Leśna przygoda” w Radlinie -> Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach

Następnie spośród wykonanych zdjęć Komisja Konkursowa w składzie:

 • Andrzej Marczuk - fotograf
 • Witold Trólka - pracownik Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego i fotograf
 • Jadwiga Witek - rzecznik prasowy Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach
 • Agnieszka Gajewska - pracownik Wydziału Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego

wybrała 40 najlepszych, które zostały nagrodzone voucherami o wartości 100 zł do sieci sklepów multimedialnych i wydrukami wielkoformatowymi na płótnie oraz były eksponowane podczas wystawy na lotnisku w Katowicach-Pyrzowicach w okresie 1-15 grudnia br.

Udział w całym przedsięwzięciu jest bezpłatny.

Projekt edukacyjny jest finansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.

 


Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
 

Strona „Śląskie do przodu!” to oficjalny serwis promocyjny Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.
Głównym celem serwisu było przybliżenie idei Programu i jego efektów mieszkańcom regionu.


Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby

Projekt finansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego
Województwa Śląskiego na lata 2007-2013