RPO Promocja powrót na stronę główną

zd1 zd2 zd3 zd4 zd5 zd6 zd7 zd7 zd7 zd7

Kopiec na nowo

Kopiec Wyzwolenia – unikatowa w skali województwa budowla – została 13 września 2014 roku oddana do użytku po kilkumiesięcznej modernizacji.

Podczas otwarcia mogliśmy poznać wszystkie funkcjonalności jego otoczenia. Były zawody sportowe, występy młodych talentów, blok historyczny, zabawy dla dzieci oraz gwiazdy estrady.

Sobota była dniem sportowym – pod Kopcem rozegrano zawody rowerowe w ramach II Tour de Piekary oraz zakończono Piekarskie Grand Prix „Biegaj z nami”. Wyścig Rowerowy II Tour de Piekary zgromadził rekordową liczbę uczestników – w rywalizacji wystartowało 128 zawodników. Najstarsi uczestnicy pokonywali pętlę po mieście, najmłodsi pokonywali tor przeszkód na placu pod Kopcem. W sobotę podsumowano także rywalizację biegową i nagrodzono najlepszych uczestników całorocznej rywalizacji. To był prawdziwy maraton wyróżnień – zgodnie z regulaminem nagrodzono najlepszych uczestników XIII kategorii wiekowych i dodatkowo grupę przedszkolaków.

Rywalizacji sportowej towarzyszyła strefa „Zdrowe serce Piekar” – pod okiem instruktorów skorzystać można było z nowych atrakcji, które pojawiły się dzięki modernizacji terenu wokół Kopca – ścieżki do nordic walkingu, plenerowej siłowni, porad udzielał również fizjoterapeuta. Po raz czwarty w Piekarach a pierwszy pod Kopcem zorganizowano akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego. Podczas dwóch dni imprezy do stoiska zorganizowanego przez Fundację DKMS Polska, Urząd Miasta oraz NZOZ MEDICARE zgłosiło się prawie 170 osób do rejestracji.

Tego dnia także harcerze z piekarskiego Hufca zorganizowali grę terenową z metą pod Kopcem. Drużyny otrzymały mapy oraz instrukcje i wyruszyły w poszukiwaniu punktów kontrolnych, w których należało wykonać określone zadanie. Pytania dotyczyły historii Piekar Śląskich i wiedzy o mieście, ale wymagały także wiedzy z innych dziedzin: matematyki, fizyki, chemii, geografii i wiedzy ogólnej.

Wieczorem na dużej scenie pod Kopcem wystąpili artyści pochodzący z Piekar lub związani z miastem. Swoje występy dały zespoły: Poyutsze i Full Light, radzionkowski Ash-n-becher, oraz laureat piekarskiego przeglądu zespołów muzycznych 11-osobowy Funk Da System.

Kopiec Wyzwolenia to jeden z symboli Piekar Śląskich o wysokości 356 m n.p.m., upamiętnia walki, jakie stoczono w czasie powstań śląskich. Dziś jest miejscem, gdzie mieszkańcy mogą uprawiać sport, spacerować, a także brać udział w organizowanych przez miasto imprezach plenerowych. Dzięki unijnemu wsparciu stworzono system oświetleniowy Kopca oraz terenów bezpośrednio z nim sąsiadujących. Plac został wyłożony kostką, dzięki temu sprzęt do ćwiczeń będzie ułożony na stabilnym terenie. Ułożono na nim widoczny z lotu ptaka napis „Piekary Śląskie”, a jego powierzchnię przecina linia z punktów świetlnych, ukazująca kierunek Bazylika Kalwaria. Powstał również plac zabaw dla dzieci, ścieżka zdrowia oraz trasa do nordic walkingu. Teren wokół Kopca został wzbogacono o miejsca przeznaczone do gry w szachy i grillowania. Zarówno na mieszkańców, jak i turystów czeka wioska harcerska – miejsce na odpoczynek i podziwianie terenów zielonych z możliwością rozbicia namiotu. Szczyt Kopca zwieńczył taras widokowy z lunetą, przez którą będzie możliwość podziwiania panoramy miasta. We wrześniu br. zorganizowano Święto Kopca Wyzwolenia pn. „Spotkajmy się na Kopcu”.

Projekt „Zagospodarowanie terenu, rozwój infrastruktury okołoturystycznej wokół Piekarskiego Kopca Wyzwolenia w celu podniesienia atrakcyjności turystycznej regionu” uzyskał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Wartość projektu wyceniono na ponad 5 mln zł. Dofinansowanie wyniosło prawie 4,5 mln zł. Projekt promowała spójna kampania, w ramach której powstała strona internetowa (www.kopiec.piekary.pl), logo oraz hasło promocyjne: „Kopiec Wyzwolenia – miejsce spotkań”.

Źródło: Urząd Miasta Piekary Śląskie


 


Strona „Śląskie do przodu!” to oficjalny serwis promocyjny Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.
Głównym celem serwisu było przybliżenie idei Programu i jego efektów mieszkańcom regionu.


Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby

Projekt finansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego
Województwa Śląskiego na lata 2007-2013