RPO Promocja powrót na stronę główną

zd1 zd2 zd3 zd4 zd5 zd6 zd7 zd7 zd7 zd7

Jura w miniaturze

Masz mało czasu i wiele planów? Chciałbyś zobaczyć na własne oczy zamek w Będzinie, Mirowie, Ojcowie, a może jeszcze z 13 innych, i to wszystko najlepiej jednego dnia?

Teraz to możliwe. W czerwcu 2010 roku otwarto bowiem Park Zamków Jurajskich w Ogrodzieńcu zawierający miniaturowe repliki 16 warowni i zameczków Jury Krakowsko-Częstochowskiej oraz machin i urządzeń wojennych.

Wszystkie miniaturowe rekonstrukcje wyszły spod ręki najlepszych rzemieślników w tej dziedzinie, co pozwala na podziwianie doskonałych modeli odtworzonych z dbałością o najdrobniejszy detal. A na makietę jednego zameczku potrafi się składać nawet kilkanaście tysięcy elementów.

Prezentowane modele nie dokumentują stanu obecnego tych twierdz, najczęściej mało efektownego, ale pozwalają oglądającym przenieść się w czasy ich świetności. Ten stan pierwotny udało się odtworzyć na podstawie żmudnych badań i poszukiwań, co stanowi o dużych walorach historycznych jurajskiego parku miniatur.

Skoro mowa o parku, miniatury warowni usytuowane są na otwartym powietrzu, wśród ich naturalnego otoczenia, to znaczy odtworzonego z niezwykłą precyzją malowniczego krajobrazu Jury. Znajdziemy tu zarówno kaniony, jak i urwiska skalne. Zanim jednak znajdziemy się w tym magicznym świecie, musimy pokonać Most Zwodzony i przejść przez Wieżę Strażniczą.

W parku czekają na nas również repliki machin wojennych, między innymi katapulty, balisty czy trebusza, a najmłodszym emocji nie mniejszych niż podziwianie zameczków dostarczy Plac Zabaw z takimi atrakcjami, jak Zjeżdżalnia Królewska czy Dmuchany Zamek.

 


 

Strona „Śląskie do przodu!” to oficjalny serwis promocyjny Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.
Głównym celem serwisu było przybliżenie idei Programu i jego efektów mieszkańcom regionu.


Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby

Projekt finansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego
Województwa Śląskiego na lata 2007-2013