RPO Promocja powrót na stronę główną

zd1 zd2 zd3 zd4 zd5 zd6 zd7 zd7 zd7 zd7

Centrum z prawdziwego zdarzenia

12 grudnia br. w Pietrowicach Wielkich, niedaleko Rybnika, uroczyście otwarto nowe Centrum Społeczno-Kulturalne. W obiekcie kiedyś mieściła się słodownia, a od dłuższego czasu opuszczony budynek niszczał.

Teraz, dzięki pozyskanym środkom, przyszedł czas na jego rewitalizację, przebudowę i adaptację. Prace okazały się nie tylko kosztowne, ale i czasochłonne – zajęły półtora roku. Ale i efekt jest spektakularny.

W 3 składających się na kompleks budynkach, o łącznej powierzchni 8 tysięcy metrów kwadratowych, zlokalizowano nowoczesną i komfortową bazę dostosowaną do celów społecznych, kulturalnych i edukacyjnych. Znalazły tu swoje miejsce między innymi biblioteka, Gminny Dom Kultury oraz Gminne Centrum Informacji z informacją turystyczną. Powstała też odpowiednia infrastruktura dostosowana do organizacji większych imprez rozrywkowo-kulturalnych, a także wystaw, zwłaszcza Eko-Targów – największej imprezy tego typu w regionie, mającej już ugruntowaną tradycję.

W najbliższej przyszłości w zmodernizowanym centrum planuje się stworzenie Lokalnego Centrum Edukacji, oferującego szkolenia dla bezrobotnych, zagrożonych utratą pracy i odchodzących z rolnictwa.

Chwilę relaksu i wytchnienia zapewnia gościom stworzony na dachu budynku taras widokowy. A sam obiekt otwarty i dostępny jest dla wszystkich, w tym osób niepełnosprawnych, którym zapewnia wszelkie możliwe udogodnienia, między innymi podjazdy i windę.

W zorganizowanym w dniu otwarcia festynie wzięło udział ponad tysiąc osób. Najlepszy to dowód, że miejsce dobrze spełnia swoje funkcje i zyskało akceptację ze strony mieszkańców. Centrum przygotowało dla nich kiermasz świąteczny oraz atrakcyjne koncerty, m.in. Arki Noego.

Cała inwestycja pochłonęła 9,5 mln zł, z czego 6,8 mln pokryły środki pozyskane z RPO WSL.


 

Strona „Śląskie do przodu!” to oficjalny serwis promocyjny Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.
Głównym celem serwisu było przybliżenie idei Programu i jego efektów mieszkańcom regionu.


Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby

Projekt finansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego
Województwa Śląskiego na lata 2007-2013