RPO Promocja powrót na stronę główną

zd1 zd2 zd3 zd4 zd5 zd6 zd7 zd7 zd7 zd7

Uczniowie z Żarek rozpoczęli naukę w nowym gimnazjum

Nowoczesny obiekt przy ul. Ofiar Katynia w Żarkach od 28 lutego tętni życiem. Nowe sale lekcyjne, świetlica, stołówka, przestronne korytarze, szatnie wypełniły się uczniami.

Burmistrz Żarek Klemens Podlejski wraz z przewodniczącą Rady Miejskiej Stanisławą Nowak przekazali 28 lutego symboliczny klucz do nowego budynku gimnazjum. Klucz odebrali dyrektor gimnazjum Anna Janocha, przewodniczący samorządu uczniowskiego Michał Czyż oraz przewodnicząca Rady Rodziców Ewa Wnuk.

- Nie wiem, ile razy musiałabym wymówić słowo "cieszę się", aby w pełni oddać emocje, jakie mi towarzyszą - mówi Anna Janocha, dyrektor Gminnego Gimnazjum w Żarkach. – Teraz rozwiniemy skrzydła. Mamy doskonałe warunki do pracy.

Gmina na realizację zadania otrzymała dofinansowanie z działania 8.2. Infrastruktura placówek oświaty z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Budowa kosztowała prawie 6 mln 200 tys. zł, z tego połowę stanowi dofinansowanie unijne. Resztę dołożyła gmina Żarki.

Budowa rozpoczęła się od wmurowania kamienia węgielnego w dniu 11 listopada 2009 r. - Prace trwały 15 miesięcy. Tempo prac było imponujące – mówi burmistrz Klemens Podlejski. – To historyczny moment. Gimnazjum ma wreszcie taką siedzibę, o jakiej marzyliśmy.

W gimnazjum znajduje się dziesięć klasopracowni, świetlica oraz stołówka wraz z zapleczem kuchennym, gabinety dla dyrektora, pedagoga szkolnego, sekretariat, wygodny pokój nauczycielski, szatnie. Jest to budynek piętrowy powiązany funkcjonalnie z budynkiem istniejącej sali gimnastycznej.

Nowoczesna bryła wyrosła u zbiegu ulic Ofiar Katynia i Piaski w Żarkach. Wokół znajduje się infrastruktura sportowa: sala gimnastyczna i wielofunkcyjne boisko sportowe ze sztuczną nawierzchnią.

Gmina Żarki od początku powołania gimnazjów do życia borykała się z problemem lokalizacji tej szkoły. Do minionego piątku (25 lutego) uczniowie uczyli się w dwóch budynkach. Jeden z nich to budynek ZDZ przy ul. Wierzbowej, który gmina wynajmowała. Drugi to budynek remizy przy ul. Ofiar Katynia przystosowany do potrzeby dwóch klas wraz z salą gimnastyczną.

Do nowego budynku przeprowadziło się 262 uczniów, 30 nauczycieli i siedmiu pracowników obsługi. Gmina uzyskała pozwolenie na użytkowanie nowego budynku. Do zrobienia pozostało jeszcze zagospodarowanie terenu wokół. - W ostatnim dniu lutego symbolicznie przekazaliśmy klucze do szkoły. Nie chcieliśmy dłużej czekać. Nowy budynek jest gotowy, a w poprzedniej siedzibie za każdy dzień wynajmu płaciliśmy. Uroczyste otwarcie budynku na wiosnę, gdy zakończą się prace wokół budynku – deklaruje burmistrz Klemens Podlejski.

 

tekst: Katarzyna Kulińska-Pluta (Urząd Miasta i Gminy Żarki)

zdjęcia: Jakub Grabowski


 

Strona „Śląskie do przodu!” to oficjalny serwis promocyjny Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.
Głównym celem serwisu było przybliżenie idei Programu i jego efektów mieszkańcom regionu.


Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby

Projekt finansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego
Województwa Śląskiego na lata 2007-2013