RPO Promocja powrót na stronę główną

zd1 zd2 zd3 zd4 zd5 zd6 zd7 zd7 zd7 zd7

Ślemień zaprasza do wizyty

Środki unijne pozyskane w ramach projektu pn „Rozwój infrastruktury turystycznej w Gminie Ślemień” umożliwiły realizację inwestycji okołoturystycznych w miejscach związanych z rekreacją i sportem.

W ten sposób powstał Park rekreacyjno-wypoczynkowy. Na powierzchni prawie jednego hektara, nad starym podworskim stawem wybudowano wiatę do grillowania dla 60 osób, ścieżki spacerowe częściowo osłonięte pergolami, ustawiono ławeczki, posadzono 1500 drzew i krzewów, wyeksponowano rosnącą na terenie parku blisko 400-letnią lipę drobnolistną o obwodzie pnia 6,30 m, będącą pomnikiem przyrody.

Park jest nocą oświetlany, co sprawia niezwykle efektowne wrażenie.

Niewątpliwą atrakcją dla mieszkańców i turystów jest teren wokół Klubu „KUBA” w Lasie, oferujący miejsca parkingowe dla turystów chcących wyruszyć szlakiem na Leskowiec, plac zabaw dla dzieci oraz wiatę grillową, nawiązującą stylem do góralskiej architektury drewnianej.

Położenie tego kompleksu na trasie drogi wojewódzkiej pozwala podróżującym na krótki odpoczynek. Cały teren jest oświetlony i zagospodarowany zielenią.

W ramach projektu powstał także kompleks sportowy. Na obiekcie urządzone są trybuny dla kibiców, a dla turystów pragnących aktywnie wypoczywać utworzono wypożyczalnię rowerów. Na wykonanym trawiastym boisku sportowym, oprócz meczów piłkarskich, organizowane są wszystkie ważniejsze uroczystości lokalne: dożynki gminne, zawody strażackie, festyny, występy artystów itp.

Wizytówką Ślemienia stał się nowo przebudowany rynek, na którym tak jak w w przeszłości, obecnie kwitnie życie kulturalne, usługowe i społeczne. Uwagę zwracają podświetlana płaska fontanna w centralnej części i historyczna studnia, a trasy spacerowe oraz zieleń zachęcają do wypoczynku.

Wszystkie obiekty są monitorowane i ogólnodostępne zarówno dla mieszkańców Gminy Ślemień, jak i turystów.

Wartość projektu wyniosła ponad 3,5 mln zł, z czego blisko 3 mln zł pokryła dotacja z RPO WSL.

Źródło: Urząd Gminy Ślemień

--

To jeden z 28 projektów składających się na projekt kluczowy "Rozwój infrastruktury turystycznej Subregionu Południowego".


 
Rynek
 

Strona „Śląskie do przodu!” to oficjalny serwis promocyjny Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.
Głównym celem serwisu było przybliżenie idei Programu i jego efektów mieszkańcom regionu.


Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby

Projekt finansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego
Województwa Śląskiego na lata 2007-2013