RPO Promocja powrót na stronę główną

zd1 zd2 zd3 zd4 zd5 zd6 zd7 zd7 zd7 zd7

Podróże w czasie - tylko w Siewierzu

14 maja 2011 roku na błoniach Zamku w Siewierzu odbyła się Multimedialna podróż w czasie na Zamku Siewierskim – ciekawy happening historyczny, podczas którego uczestnicy mogli podróżować w specjalnie przygotowanych na tę okazję Kapsułach czasu.

Były to stanowiska komputerowe z zainstalowaną aplikacją, która pozwalała użytkownikom przespacerować się po wirtualnej warowni Zamku. Nietrudno się domyślić, że ta niebywała atrakcja przyciągnęła zwłaszcza najmłodsze pokolenie, doskonale zaznajomione z nowinkami technicznymi. Czasem jednak trzeba było czekać w kolejce, by móc zasiąść przy komputerze i oddać się duchowi tamtejszych czasów, ponieważ kapsuły cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno siewierzan, jak i przyjezdnych turystów.

Ponadto uczestnicy imprezy mogli zwiedzić Zamek Siewierski wraz z pięcioma doskonale przygotowanymi przewodnikami przebranymi w stroje „z epoki”, wyruszyć w przemarsz wraz z korowodem artystów, zobaczyć wybuch armatni (oczywiście, kontrolowany) oraz nauczyć się tańca średniowiecznego.

Część artystyczną swoimi występami wzbogacili: Zespół Wokalny Seniorów „Ale Babki”, Mariusz Naglik – tenor, organista w parafii św. Marcina w Wojkowicach Kościelnych, dwukrotny uczestnik Kuźni Młodych Talentów (2008 i 2009) organizowanej przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Siewierzu, Grzegorz Węglarz – lokalny artysta, miłośnik poezji śpiewanej oraz uczniowie szkół z terenu Gminy: Magdalena Kocot z Zespołu Szkół w Brudzowicach, Anna Kołodziejczyk ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Siewierzu, uczniowie klas I-III z Zespołu Szkół w Siewierzu, Julia Oziębło, Daria Krawczyk, Natalia Chwist i Patrycja Solipiwko z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wojkowicach Kościelnych i Jessika Schendzielorz z Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Żelisławicach.

Gwiazdą wieczoru była Formacja Nieżywych Schabuff, która zagrała takie utwory, jak „Lato”, „Da da da” czy „Supermarket”.

Punktem kulminacyjnym wieczoru była premiera 90-minutowego filmu fabularnego. Seans został zorganizowany na błoniach siewierskich i zebrał przed wielkim ekranem sporą widownię. O 20.30, kiedy tylko słońce schowało się za horyzontem, rozpoczęto projekcję filmu.

Widzowie mogli poznać historię Siewierza, przenieść się w czasie dzięki zastosowanym efektom komputerowym oraz poznać opowieść o dzielnych rycerzach, miłości i szlachetności wtopionych w losy komputerowo zrekonstruowanego zamku.

Wieczór uwieńczył pokaz sztucznych ogni, który słychać było nawet w ościennych miejscowościach.

Uczestnicy happeningu zapytani o to, który element imprezy podobał im się najbardziej, wymieniali kapsuły czasu oraz zwiedzanie zamku z przewodnikami. Zwracano uwagę na dobry kontakt przewodników ze zwiedzającymi, ciekawy sposób przekazywania wiedzy, piękne stroje oraz atmosferę „tamtych czasów” panującą na zamku. „Kapsuły czasu” chwalono za ciekawe rozwiązania, grafikę i pomysł stworzenia „gry” o Zamku Siewierskim.

Część z sobotnich atrakcji będzie można zobaczyć ponownie podczas siedmiu imprez przewidzianych na kolejne weekendowe dni w terminie do 30 czerwca br.

 

Źródło: Urząd Miasta i Gminy Siewierz

Zdjęcia: Marta Szczerba oraz Rafał Paradowski


 

Strona „Śląskie do przodu!” to oficjalny serwis promocyjny Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.
Głównym celem serwisu było przybliżenie idei Programu i jego efektów mieszkańcom regionu.


Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby

Projekt finansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego
Województwa Śląskiego na lata 2007-2013