RPO Promocja powrót na stronę główną

zd1 zd2 zd3 zd4 zd5 zd6 zd7 zd7 zd7 zd7

Piknik rodzinny w Parku Zamkowym

Już po raz drugi Powiat Raciborski oraz Agencja Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu zorganizowały pod Zamkiem rodzinny piknik pt. Śląski Spichlerz – tradycje kulturowe ziemi raciborskiej.

W niedzielne popołudnie 29 maja 2011 roku już od 13.00 od wejścia do Parku Zamkowego dobiegała muzyka. Odbywał się tam piknik rodzinny pt. „Śląski Spichlerz - tradycje kulturowe ziemi raciborskiej”. W ramach Projektu promowanych jest 8 obrzędów oraz zwyczajów ziemi raciborskiej: wodzenie niedźwiedzia, pogrzebanie basa, procesje konne wielkanocne, procesje konne z okazji Św. Floriana, procesje konne z okazji Św. Mikołaja, zwyczaj układania dywanów oraz sypania kwiatów z okazji święta Bożego Ciała, obrzędy wielkanocne: tragaczyki, kroszonki oraz Boże Narodzenie w gwarze laskiej.

Na scenie zaprezentowały się zespoły ludowe, m.in.: Zespół Raciborzanie, Źródło, Łężczok z Zawady Książęcej czy Cimbalowa Muzika – Haj ve Slezsku. Nie mogło oczywiście zabraknąć krzanowickich Om, które swoim humorem w gwarze laskiej znakomicie bawiły licznie przybyłą na piknik publiczność. Duże brawa od publiczności zdobyła Gminna Orkiestra Dęta z Krzyżanowic. Dr Kornelia Lach opowiadała o procesjach konnych wielkanocnych oraz procesjach konnych z okazji św. Floriana, o wodzeniu niedźwiedzia i pogrzebaniu basa. Oprócz krótkiego wykładu na dużym telebimie wyświetlano film przedstawiających dany zwyczaj. Na scenie zaprezentowano także pokaz mody śląskiej na przestrzeni wieków, o której opowiadała Julita Ćwikła, etnograf z raciborskiego Muzeum.

Mnóstwo atrakcji czekało także dla najmłodszych. Dzieci chętnie brały udział w rzucaniu piłką do celu, robiły sobie pamiątkowe zdjęcia z misiem, odpowiadały na pytania dotyczące procesji konnych oraz na pytania związane z tragaczykami. Po zaliczeniu czterech stanowisk i zebraniu kompletu pieczątek dzieci w nagrodę mogły wziąć udział w losowaniu przejażdżki bryczką.

Mieszkańcy Raciborza oraz goście odwiedzający piknik otrzymywali bezpłatne talony, które mogli wymienić na kiełbaskę z grilla z pieczywem oraz napój. Można także było skosztować przepysznych pączków z marmoladą bądź z makiem, które przygotowały Panie z Gminy Kornowac z Koła Gospodyń Wiejskich. Swoje stoisko miały także Warsztaty Terapii Zajęciowej z Raciborza, Gmina Krzyżanowice oraz Gmina Kuźnia Raciborska, na których można było zaopatrzyć się w drobne gadżety.

Zainteresowanie niedzielną imprezą w Parku Zamkowym było spore. Dopisała również piękna, słoneczna pogoda.

Inicjatywę wsparła Unia Europejska. Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2007-2013 ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Całkowita wartość Projektu to ponad 280 tys. zł, dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to prawie 240 tys. zł.


 

Strona „Śląskie do przodu!” to oficjalny serwis promocyjny Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.
Głównym celem serwisu było przybliżenie idei Programu i jego efektów mieszkańcom regionu.


Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby

Projekt finansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego
Województwa Śląskiego na lata 2007-2013