RPO Promocja powrót na stronę główną

zd1 zd2 zd3 zd4 zd5 zd6 zd7 zd7 zd7 zd7

Pożegnanie lata z Funduszami

W minioną niedzielę, 11 września br. Pola Marsowe Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie stały się scenerią Pikniku Funduszy Europejskich odbywającego się pod hasłem RAZEM ZMIENIAMY ŚLĄSKIE.

Organizatorem tej imprezy były dwa wydziały Urzędu Marszałkowskiego zajmujące się programami unijnymi w regionie (RPO WSL oraz POKL), tzn.: Wydział Rozwoju Regionalnego oraz Wydział Europejskiego Funduszu Społecznego.

Wymownym dowodem na to, jak „zmienia się Śląskie”, była możliwość obejrzenia na ekranach diodowych wielu projektów, które powstały już w regionie, jak również spotkania się z tymi, którzy z sukcesem sięgnęli po środki unijne. Zarówno na scenie, jak i w sercu imprezy czyli – Europejskim Miasteczku Edukacyjnym – znalazła się licznie reprezentowana grupa beneficjentów obu Programów. Można było posłuchać i zobaczyć na własne oczy efekty dotacji unijnych. Na stoiskach prezentowały się podmioty, które otrzymały dofinansowanie z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Spektrum ich działania (i jednocześnie niedzielnych pokazów) – od rzemiosła ludowego po budowę ruchomych robotów z klocków LEGO – doskonale zobrazowało, że tak naprawdę podstawą dotacji jest dobry pomysł.

Dużą atrakcją była również możliwość przejażdżki na symulatorze jazdy ciężarówką i autobusem – używanym na co dzień do szkolenia kierowców zawodowych, a w niedzielne popołudnie dostępnym dla wszystkich chętnych. Jego obecność na Pikniku była nieprzypadkowa – zakup tego supernowoczesnego, pierwszego i jedynego tego typu sprzętu w kraju wsparły bowiem Fundusze Europejskie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

Podczas imprezy działały również punkty konsultacyjne, które cieszyły się sporą popularnością wśród odwiedzających. Była okazja do rozmowy z fachowcami na temat szans, jakie otwierają fundusze unijne. Nowo zdobytą wiedzą można się było wykazać w licznych konkursach. Na najlepszych czekały drobne upominki.

Równolegle na głównej estradzie prowadzący – Nina Nocoń oraz Marcin Prokop zachęcali do pogłębienia swej wiedzy dotyczącej Funduszy Europejskich. W charakterystyczny dla siebie, lekki sposób, choć z dużym znawstwem tematu przekazywali zebranym, co warto wiedzieć o Funduszach Europejskich.

W pogodnej i beztroskiej atmosferze pikniku nie mogło zabraknąć atrakcji czysto rozrywkowych dla całej rodziny. Szczególne powody do radości mieli najmłodsi, z myślą o których przygotowano liczne zabawy. Starsi natomiast mogli podziwiać widowisko mistrzów capoeiry, misterne rzeźbienie w owocach czy pokazy kuchni molekularnej.

Nie zapomniano przy tym o miłośnikach muzyki i to różnych gatunków. Na estradzie wystąpili: finalista programu X Factor - zespół Avocado, reggaowy Natural Mystic Akustycznie, funkowo-hiphopowy Afromental oraz wokalistka popowa Ewa Farna. Ich koncerty szczelnie zapełniły Pola Marsowe rzeszą fanów.

Po ostatnich bisach, późnym wieczorem, cała impreza zakończyła się niezwykle efektownym pokazem sztucznych ogni.

Według szacunków, podczas Pikniku bawiło się łącznie kilkanaście tysięcy osób.

Wydarzenie zostało sfinansowane ze środków Unii Europejskiej.


 

Strona „Śląskie do przodu!” to oficjalny serwis promocyjny Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.
Głównym celem serwisu było przybliżenie idei Programu i jego efektów mieszkańcom regionu.


Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby

Projekt finansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego
Województwa Śląskiego na lata 2007-2013