RPO Promocja powrót na stronę główną

zd1 zd2 zd3 zd4 zd5 zd6 zd7 zd7 zd7 zd7

Edukacja ekologiczna na 4 kółkach

12 kwietnia zainaugurowało działalność Mobilne Centrum Edukacji Ekologicznej. Pierwszy przystanek tego niecodziennego projektu miał miejsce w Szkole Podstawowej nr 10 w Katowicach przy ulicy Stawowej.

Dla uczniów przygotowano warsztaty ekologiczne, ale nietypowe, bo wykorzystujące nowoczesne i innowacyjne techniki edukacyjne oraz elementy zabawy.

Główną atrakcją jest specjalny samochód wyposażony w wiatraki, które w połączeniu z systemem modułów fotowoltaicznych zasilają w prąd pracownię komputerową wewnątrz samochodu. Na uczniów czekają stanowiska z 5 grami. Większość z nich wykorzystuje umiejętności zręcznościowe, ale robi to z pomysłem. Uczniowie mają za zadanie na przykład złapać spadające krople wody z cieknącego kranu. Największym powodzeniem cieszy się jednak gra przygodowa „Zielony Śląsk”, w której wraz z głównym bohaterem Krzysiem staramy się przywrócić równowagę ekosystemu i przeciwdziałać zagrożeniom ekologicznym w regionie. W tym celu zbieramy ziarenka, sadzimy drzewa, segregujemy odpady… A wszystko to we wciągającej, dynamicznej fabule.

Wokół samochodu przygotowano równie atrakcyjne zabawy.

Wielu uczniów w skupieniu układa gigantyczne puzzle ekologiczne, które po złożeniu przedstawiają chronione gatunki zwierząt i roślin w Polsce. Ich ułożenie wymaga pewnego wysiłku i zespołowej kooperacji, gdyż wykonane zostały w wymiarach 7 x 7 metra i zawierają 144 elementy.

Dla odmiany – energią można się wykazać w tzw. „zielonym kinie”. Odbywa się w nim projekcja krótkiego filmu prezentującego walory przyrodnicze najbliższych okolic i jednocześnie pokazującego działania odnawialnych źródeł energii. Ale żeby go obejrzeć, trzeba wytworzyć energię siłą własnych mięśni, pedałując na rowerach (które za pomocą prądnic połączone są z projektorem).

Dobra pamięć przyda się z pewnością uczestnikom gry Eko memory. Dzieci dobierają parami chronione gatunki roślin i zwierząt i niejako przy okazji zdobywają wiedzę o ochronie gatunkowej.

Spore emocje wzbudza też poszukiwanie żubrów w puszczy. Uczniowie mogą się wcielić na chwilę w małych tropicieli i namierzyć „królów puszczy”. Przeżycie jest tym bardziej ekscytujące, że odbywa się na tablicy interaktywnej, reagującej na każdy dotyk.

Ostatnia z przygotowanych gier to interaktywna gra przestrzenna, w której uczniowie sami stają się pionkami. Odpowiadając poprawnie na pytania dotyczące ochrony przyrody, zmian klimatycznych czy gospodarki odpadami i ich recyklingu, zdobywają punkty i przemierzają planszę o wymiarach 5 x 6 metrów.

Takie zajęcia z ekologii staną się na pewno niepowtarzalną szansą do zdobycia wiedzy w sposób niestandardowy, a tym samym służyć będą promowaniu prostych postaw i zachowań ekologicznych na co dzień, które każdy może zrealizować w swoim życiu.

To pierwszy z przystanków na trasie Mobilnego Centrum Edukacji Ekologicznej. W ciągu najbliższych 2 miesięcy odwiedzi on jeszcze 9 szkół na terenie całego województwa, gdzie zaprosi do tej edukacyjnej zabawy ponad 3000 uczniów.

Kolejne przystanki na trasie:

19.04 / Częstochowa, Szkoła Podstawowa Nr 1

20.04 / Cieszyn, Szkoła Podstawowa Nr 2 i Alternatywna Szkoła Podstawowa

23.04 / Rydułtowy, Szkoła Podstawowa Nr 1

24.04 / Świerklany, Szkoła Podstawowa Nr 1

27.04 / Bielsko-Biała, Szkoła Podstawowa Nr 3

15.05 / Cięcina, Szkoła Podstawowa

19.06 / Jaworzno, Szkoła Podstawowa i Gimnazjum

20.06 / Jeleśnia, Szkoła Podstawowa

21.06 / Zabrze, Szkoła Podstawowa Specjalna Nr 40

Projekt realizuje Fundacja Ekologiczna ARKA dzięki wsparciu finansowemu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.


 

Strona „Śląskie do przodu!” to oficjalny serwis promocyjny Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.
Głównym celem serwisu było przybliżenie idei Programu i jego efektów mieszkańcom regionu.


Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby

Projekt finansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego
Województwa Śląskiego na lata 2007-2013