RPO Promocja powrót na stronę główną

zd1 zd2 zd3 zd4 zd5 zd6 zd7 zd7 zd7 zd7

Nowości na częstochowskich torach

13 marca br. w Częstochowie pojawił się nowy tramwaj typu TWIST. Zakupiło go Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Częstochowie Sp. z o.o. w ramach projektu „Zakup składów tramwajowych dla potrzeb nowej linii w Częstochowie”.

Łącznie takich tramwajów będzie 7. Wszystkie fabrycznie nowe, nowoczesne, wieloczłonowe, niskopodłogowe wraz z specjalistycznym wyposażeniem obsługowym. Dostawa zakończy się do października br. Przetarg na dostawę składów tramwajowych wygrała firma POJAZDY SZYNOWE PESA BYDGOSZCZ S.A.

Zakup składów tramwajowych pozwoli na obsłużenie około 10 137 pasażerów na dobę i redukcję emisji gazów cieplarnianych o około 727 406,4 Mg/rok oraz poprawi standard podróżowania transportem publicznym.

Całkowity koszt projektu to ponad 50 mln złotych, natomiast dotacja z RPO WSL pokryje 35 mln zł.

W najbliższym czasie (13-17 marca br.) zaplanowano nocne jazdy testowe nowego tramwaju. Po jazdach testowych zostaną przeprowadzone testy homologacyjne. Dopiero po nich tramwaje będą mogły zacząć wozić pasażerów.

--

PESA TWIST to jednoprzestrzenny tramwaj niskopodłogowy oferowany przez zakłady PESA w Bydgoszczy. W Częstochowie będą jeździć pierwsze egzemplarze tego typu. Będą to tramwaje jednokierunkowe, normalnotorowe (1435 mm) o trzech członach połączonych przegubami.

Dane techniczne:

Długość - 32 000 mm

Szerokość - 2 400 mm

Rozstaw osi w wózkach - 1 800 mm

Wysokość podłogi - 350 mm

Niskopodłogowość - 100%

Liczba i moc silników - 4 × kW

Prędkość maksymalna - 70 km/h

Liczba miejsc siedzących - 45

Liczba miejsc stojących - 163

 

Źródło: MPK Częstochowa


 

Strona „Śląskie do przodu!” to oficjalny serwis promocyjny Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.
Głównym celem serwisu było przybliżenie idei Programu i jego efektów mieszkańcom regionu.


Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby

Projekt finansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego
Województwa Śląskiego na lata 2007-2013