RPO Promocja powrót na stronę główną

zd1 zd2 zd3 zd4 zd5 zd6 zd7 zd7 zd7 zd7

Poznaj zwyczaje i obrzędy powiatu gliwickiego

27 marca br. o godz. 12.00 w Galerii Perspektywa w Gliwickiej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości przy ul. Bojkowskiej 37 odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej pt. „Od wieńca adwentowego do dożynkowego, czyli tradycje, zwyczaje i obrzędy powiatu gliwickiego”.

Jest to jeden z elementów realizowanego przez Starostwo Powiatowe w Gliwicach projektu pt. „W krainie utopków i wodzenia niedźwiedzia - promocja śląskiej kultury ludowej na przykładzie zwyczajów, obrzędów i legend powiatu gliwickiego", współfinansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.

Na wystawie zaprezentowane zostaną następujące obrzędy: barbórka i karczma piwna, betlyjki, sypanie owsa, wodzenie niedźwiedzia, babski comber, topienie marzanny, wierzbowe krzyżyki, stanickie fakle, kroszonki, szukanie zajączka, procesja konna, noc świętojańska, dożynki, polterabend i roczek.

W ramach projektu zostały również przygotowane: film obrzędowy pod takim samym tytułem "Od wieńca adwentowego do dożynkowego" o tradycjach, obrzędach i obyczajach powiatu gliwickiego (prezentowany będzie w dwóch częściach na antenie TVP 3 w Wielką Sobotę, 7 kwietnia oraz w Poniedziałek Wielkanocny, 9 kwietnia o godz. 7.45), a także dwa albumy - „O dioble złośliwym i utopku życzliwym, czyli legendy i wierzenia powiatu gliwickiego" i „Od wieńca adwentowego do dożynkowego, czyli tradycje, zwyczaje i obrzędy powiatu gliwickiego".

Pierwsze z tych wydawnictw prezentuje legendy, podania i wierzenia ludowe związane z terenem powiatu gliwickiego i zawiera teksty zapisane literacką polszczyzną oraz gwarą śląską wraz z tłumaczeniem skrótów podań na j. niemiecki i j. angielski. Drugi album zawiera szczegółowe opisy tradycji, obrzędów i obyczajów w powiecie gliwickim, podzielone na dwie części - rok obrzędowy i rok z życia ludzkiego wraz ze skrótami tłumaczeń na j. niemiecki i j. angielski.

Wystawę można będzie zwiedzać aż do września br. w różnych miejscach na terenie województwa śląskiego:

  • Gliwicka Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości w Gliwicach od 27 marca (wernisaż) do 16 kwietnia,
  • Centrum Edukacyjne im. Jana Pawła II w Gliwicach 20 kwietnia - 20 maja,
  • Starostwo Powiatowe w Gliwicach 21 maja - 10 czerwca,
  • Bytomskie Centrum Kultury w Bytomiu 11 - 20 czerwca,
  • Biblioteka Śląska w Katowicach 2- 16 lipca,
  • Rybnickie Centrum Kultury w Rybniku 18 lipca - 13 sierpnia,
  • Tarnogórskie Centrum Kultury w Tarnowskich Górach 13 - 27 sierpnia,
  • Miejskie Centrum Kultury w Rudzie Śląskiej 27 sierpnia - 27 września.

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy. Z pewnością zainteresuje ona nie tylko etnografów, ale wszystkich, którym bliska jest kultura ludowa naszego regionu.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Gliwicach


 

Strona „Śląskie do przodu!” to oficjalny serwis promocyjny Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.
Głównym celem serwisu było przybliżenie idei Programu i jego efektów mieszkańcom regionu.


Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby

Projekt finansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego
Województwa Śląskiego na lata 2007-2013