RPO Promocja powrót na stronę główną

zd1 zd2 zd3 zd4 zd5 zd6 zd7 zd7 zd7 zd7

Dębowy Maj w Dąbrowie

Na początku maja w Dąbrowie Górniczej odbędzie się Festiwal Dębowy Maj, który będzie połączony z otwarciem Centrum Sportów Letnich Pogoria III. Impreza potrwa od 1 do 6 maja i jest adresowana do wszystkich osób lubiących spędzać czas wolny aktywnie oraz na świeżym powietrzu.

Podczas tych sześciu dni każdy, kto odwiedzi Dąbrowę, będzie mógł podziwiać między innymi: pokaz sztucznych ogni, tancerzy z ogniem, manewry na desce windsurfingowej, a także - jazdę na rowerze.

Dodatkowo, chętni będą mogli wziąć udział w rejsach turystycznych jachtem typu Wielki Trener, kontrolowanych ćwiczeniach z żaglem; zbudować zamki oraz rzeźby z piasku, czy usmażyć coś dla swoich bliskich na grillu. Nie zabraknie też atrakcji typu wspólne bieganie na dystansie 6 km, czy rodzinnych konkurencji. Miłośnicy ćwiczeń wezmą udział w zajęciach fitness oraz jogi odbywających się na plaży.

Program festiwalu został podzielony tematycznie:

dzień pierwszy - wodny
dzień drugi - turniejowy
dzień trzeci - rowerowy  i rodzinny
dzień czwarty - pokazowy
dzień piąty - turniejowy
dzień szósty - rodzinny.

Centrum Sportów Letnich i Wodnych Pogoria zostało zmodernizowane pod koniec 2011 roku. Jego budowa była kluczowym elementem projektu Rozwój infrastruktury aktywnych form turystyki i rekreacji na terenie gmin Będzin, Siewierz, Sławków i Dąbrowa Górnicza - Centrum Sportów Letnich i Wodnych Pogoria - Etap I, który otrzymał dofinansowanie z Regionalnego Programu Województwa Śląskiego.

Dąbrowa Górnicza może poszczycić się czterema niezwykle pięknymi zbiornikami wodnymi o nazwie Pogoria. Każdy z nich oferuje inne atrakcje: Pogoria I - bazę noclegową; Pogoria II - możliwość wędkowania; Pogoria III - możliwość żeglowania i windsurfingu; Pogoria IV - kilometry tras rowerowych i rolkowych.

Dzięki otrzymanemu w ramach Programu Regionalnego dofinansowaniu, Centrum Sportów Letnich i Wodnych Pogoria nad zbiornikiem Pogoria III zyskało zupełnie nowy wygląd. Powstała tutaj przystań, w której w okresie letnim stacjonują jednostki Straży Miejskiej, Policji oraz WOPR. Plażowicze mogą skorzystać z natrysków przy plaży oraz sanitariatów publicznych; miłośnicy smażonych kiełbasek z zadaszonego grillowiska, a lubiący aktywny wypoczynek - z wielofunkcyjnych boisk, w tym z boiska do siatkówki plażowej.

Nad Pogorią zmienił się wygląd przestrzeni wokół plaży - powstała promenada spacerowa z wytyczoną dodatkową ścieżką rowerową. Sama plaża została natomiast poszerzona, a piasek - wymieniony na nowy. Piękne widoki można podziwiać z reprezentacyjnego molo, zakończonego wieżą widokową. Przy deptaku powstał plac zabaw dla dzieci oraz plac centralny z amfiteatrem i drewnianą pergolą.

W wyniku realizacji projektu powstało 30 nowych obiektów infrastruktury aktywnego wypoczynku, a 8 - wyremontowano. Ponadto, wytyczono ponad 11 km nowych tras rowerowych, oraz przebudowano ponad 8 km już istniejących.

Na realizację projektu miasto otrzymało prawie 8 milionów złotych dofinansowania z Regionalnego Programu Województwa Śląskiego.

 


 

Strona „Śląskie do przodu!” to oficjalny serwis promocyjny Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.
Głównym celem serwisu było przybliżenie idei Programu i jego efektów mieszkańcom regionu.


Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby

Projekt finansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego
Województwa Śląskiego na lata 2007-2013