RPO Promocja powrót na stronę główną

zd1 zd2 zd3 zd4 zd5 zd6 zd7 zd7 zd7 zd7

„Śląskie w sercu Europy” – piknik w sercu Parku

„Śląskie w sercu Europy” – że tak faktycznie jest, mogli się przekonać wszyscy, którzy 13 maja br. pojawili się w Parku Śląskim na Pikniku Funduszy Europejskich. Był to jednocześnie finał tegorocznych Dni Województwa Śląskiego. I jak na finał przystało, obfitował w wiele atrakcji.

Popołudniowe spotkanie w Parku upłynęło w miłej, rodzinnej atmosferze, nieco na przekór pogodzie, której bliżej było do jesiennej niż wiosennej aury. Na szczęście nie wystraszyła ona mieszkańców, którzy nie zawiedli i bawili się razem z nami.

Odwiedzający w luźnej, zabawowej formie mogli się dowiedzieć o korzyściach obecności naszego kraju i regionu w Unii Europejskiej, przede wszystkim w perspektywie Funduszy Europejskich. Z zainteresowaniem słuchali o wielkości środków, możliwościach i wreszcie najważniejsze – efektach. Najciekawsze projekty można było zobaczyć na wystawach i filmach, ale że jak wiadomo, nic nie zastąpi kontaktu bezpośredniego, kilka z nich można było zobaczyć na żywo. Odwiedzili nas:

  • Mobilny symulator jazdy (Centrum Edukacji Zawodowej "Cargo" w Jaworznie), w którym można było spróbować swoich sił za kierownicą samochodu ciężarowego lub autobusu
  • Mobilne Centrum Edukacji Ekologicznej (Fundacja Ekologiczna "Arka") – udowadniając, że wiedza o środowisku może być naprawdę wciągająca
  • Koralium – z warsztatami robienia biżuterii: kolczyków, korali, bransoletek i pierścionków
  • Beskidzka Inicjatywa Lokalna – z pokazami wytwarzania wyrobów rękodzielniczych z bibuły, wikliny i słomy
  • Urząd Miasta Częstochowy – ze zbiorczą prezentacją swoich projektów unijnych

Konferansjerzy estrady – Kuba Olszewski i Nina Nocoń – przystępnie i z humorem potrafili przekazać niełatwą w końcu wiedzę funduszową. Ci spośród publiczności, którzy słuchali najbardziej uważnie, zostali nagrodzeni w konkursach.

Spragnieni większej dawki informacji mogli ją uzyskać w funkcjonującej nieopodal Strefie Funduszy Europejskich. Na tzw. małej scenie, konferansjer - Przemek Szymanek - wprowadzał uczestników w tajniki poszczególnych programów. W Punkcie Informacyjnym można było porozmawiać z konsultantami na temat programów realizowanych obecnie w regionie. Koło fortuny, gra planszowa „Ruszaj Po EurO”, plener plastyczny, kino funduszowe – to wszystko czekało na odwiedzających pozostałe stoiska, udowadniając, że możliwe jest połączenie przyjemnego z pożytecznym, tzn. edukacji z rozrywką.

Najlepsi mieli szansę na zdobycie nagród, w tym cieszących się ogromnym zainteresowaniem biletów wstępu do instytucji kultury i atrakcji turystycznych, które w dużej mierze wykorzystują środki unijne. Zaproszenia ufundowały: Opera Śląska, Filharmonia Zabrzańska, Muzeum Beskidzkie w Wiśle, Park Miniatur w Ogrodzieńcu, Teatr Polski w Bielsku-Białej, Zagroda Żubrów w Pszczynie, Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego „Guido” w Zabrzu, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. S. Hadyny, Kompleks Zamkowy Tarnowice Stare, Pałac w Rybnej, Śląskie Wesołe Miasteczko, Śląskie ZOO, Bytomskie Centrum Kultury, Śląski Teatr Tańca, Chorzowskie Centrum Kultury, Muzeum Śląskie w Katowicach, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, Instytucja Filmowa "Silesia-Film", Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie i Muzeum Historii Katowic.

Najmłodsi goście Pikniku również nie mogli się poczuć zawiedzeni. Z myślą o nich przygotowano Miasteczko zabaw, oczywiście z podtekstem unijnych funduszy, z zamkiem do skakania na czele. Była też możliwość zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia z EFEŚ-em – niebieską maskotką Europejskiego Funduszu Społecznego.

Duże zainteresowanie budziły także pokazy śląskich służb, między innymi pogotowia, szkolącego w zakresie udzielania pierwszej pomocy, czy policji i straży, prezentujących się w akcji.

O to, aby nikt nie czuł się głodny, zadbali regionalni producenci, przygotowując stoiska z wysokiej jakości produktami tradycyjnymi, regionalnymi i ekologicznymi. Można więc było skosztować różnorodnych wyrobów piekarniczych, w tym: chleba żytniego na zakwasie, chleba kłobuckiego, tradycyjnego tatarczucha (chleba gryczanego). Na miejscu wypiekane były „prodziaki", serwowane z kwasem chlebowym. Smakosze tradycyjnych wyrobów wędliniarskich znaleźli również coś dla siebie. Był krupniok śląski z grilla, szynki, necówka, czyli polędwica w otrzewnej, żymlok, różnorodne kiełbasy, także z mięsa baraniego. Znalazło się miejsce także dla regionalnych serów: oscypków, bryndzy, bundza, redykołków, korbaczy – serwowanych także na ciepło z żurawiną. Na deser zaś tradycyjne słodycze: kołocze śląskie z serem i makiem, lody, obwarzanki żareckie, pierniki odpustowe, a także miody i produkty pszczele.

Całej imprezie towarzyszyły atrakcyjne koncerty na scenie. Wśród wykonawców znaleźli się przedstawiciele różnych gatunków: muzyki świata (Stonehenge), reggae (Grizzulah i Cheeba vs Dr Love), rocka (Negatyw, Lao, Che), tak aby każdy znalazł coś dla siebie. Na ich koncerty ściągnęły tłumy fanów, ale świetnie bawili się i pozostali uczestnicy Pikniku, i to niezależnie od wieku.

Wreszcie o 21 nadszedł przez wielu najbardziej wyczekiwany punkt wieczoru – koncert gwiazdy: Manu Chao La Ventura, godne zwieńczenie zarówno Pikniku, jak i Dni Województwa. Jedyna w swoim rodzaju mieszanka rytmów reggae, punk i latino dosłownie porwała kilkunastotysięczny tłum do wspólnej zabawy. Hiszpański muzyk bisował dobre pół godziny, po czym nastąpił efektowny pokaz sztucznych ogni.

Piknik został zorganizowany przez Urząd Marszałkowski przy współudziale środków Unii Europejskiej.


 
Puzzle
 

Strona „Śląskie do przodu!” to oficjalny serwis promocyjny Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.
Głównym celem serwisu było przybliżenie idei Programu i jego efektów mieszkańcom regionu.


Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby

Projekt finansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego
Województwa Śląskiego na lata 2007-2013