RPO Promocja powrót na stronę główną

zd1 zd2 zd3 zd4 zd5 zd6 zd7 zd7 zd7 zd7

CINIBA Filarem architektury

Już po raz kolejny w ostatnim czasie Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach - jeden spośród 17 projektów kluczowych RPO WSL - znalazł uznanie w oczach jurorów konkursu architektonicznego.

Tym razem zaowocowało to Grand Prix przyznawanej po raz pierwszy w tym roku Nagrody Architektonicznej "Polityki" pod nazwą Filary Architektury.

Zaproszeni do głosowania architekci i urbaniści, ale też twórcy pracujący w przestrzeni publicznej oraz przedstawiciele organizacji i fundacji działających na rzecz poprawy jakości życia w miastach zgłosili 117 propozycji, spośród których wybrano 5 kandydatur do nagrody. Jedną z nich był właśnie budynek katowickiej CINIBA.

Następnie Kapituła Nagrody zadecydowała o przyznaniu wygranej. Jednocześnie CINIBA została nagrodzona w głosowaniu internetowym czytelników tygodnika.

--

A oto treść uzasadnienia nominacji:

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach

Projekt: pracownia HS99

Inwestor: Konsorcjum Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach

Realizacja powszechnie chwalona już od momentu zakończenia budowy. Jej projekt jest prosty, ale i wyrafinowany. Niezwykłe jest to, że został wymyślony przed blisko dziesięciu laty (we współczesnej architekturze to cała epoka), a wcale się nie zestarzał. Lista jego walorów jest długa, od doskonałego, twórczego nawiązania do regionalnej tradycji budownictwa przemysłowego po eleganckie rozwiązania szczegółów, na przykład fasady. „Kolorowa, masywna, niebędąca kolejną wariacją na temat biurowego zestawu szkło + beton” – zauważa jedna z nominujących, Kaja Pawełek z Centrum Sztuki Współczesnej. Wydaje się, że to pierwsza od dawna akademicka realizacja, która będzie mogła choć częściowo sprostać ikonicznej famie Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. 


 

Strona „Śląskie do przodu!” to oficjalny serwis promocyjny Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.
Głównym celem serwisu było przybliżenie idei Programu i jego efektów mieszkańcom regionu.


Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby

Projekt finansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego
Województwa Śląskiego na lata 2007-2013