RPO Promocja powrót na stronę główną

zd1 zd2 zd3 zd4 zd5 zd6 zd7 zd7 zd7 zd7

Projekt Mobilne Centrum Edukacji Ekologicznej zakończony

Wiosną odwiedziliśmy z naszym Mobilnym Centrum Edukacji Ekologicznej 10 miast województw śląskiego. Mając na uwadze zapewnienie dzieciom z miast i wsi równego dostępu do edukacji ekologicznej, spotkaliśmy się z młodzieżą z dużych miast i małych wsi.

12 kwietnia realizację projektu rozpoczęliśmy w Szkole Podstawowej nr 10 w Katowicach, następnie odwiedziliśmy Częstochowę i dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1. Byliśmy w Cieszynie, gdzie prowadziliśmy zajęcia dla Szkoły Podstawowej nr 2 oraz dla Alternatywnej Szkoły Podstawowej. Pod koniec kwietnia zawitaliśmy do Szkoły Podstawowej nr 1 w Rydułtowach oraz Szkoły Podstawowej nr 1 w Świerklanach. Zaproszono nas do Szkoły Podstawowej nr 3 w Bielsku-Białej, a 19 czerwca wiedzę ekologiczna pogłębiały na naszych warsztatach dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 10 i Gimnazjum nr 7 w Jaworznie. Piękna, słoneczna pogoda pozwoliła nam zaprezentować nasze stoiska warsztatowe dzieciom ze wsi Cięcina położonej w powiecie żywieckim, w gminie Węgierska Górka. W naszych nowatorskich zajęciach brały udział dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 i gościnnie dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2, a u podnóża gór 20 czerwca spotkaliśmy się z dziećmi i młodzieżą ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Jeleśni.

Wiedza zdobyta w trakcie naszych działań proekologicznych, nauki o przyrodzie i ochronie środowiska była sprawdzana również w praktyce. Dzieci po zajęciach z Mobilnym Centrum Edukacji Ekologicznej brały udział w sprzątaniu lokalnych ścieżek rowerowych, polując na śmieci.

Natomiast 21 czerwca nasi edukatorzy prowadzili zajęcia dla prawie 100 dzieci z Zespołu Szkół Specjalnych nr 40 w Zabrzu. Te zajęcia były inne, gdyż prowadziliśmy je wraz z dużą grupa wykwalifikowanych wychowawców szkoły, tak aby jak najlepiej przybliżyć ekologię dzieciom z oddziałów nauczania zintegrowanego, niekiedy niepełnosprawnym fizycznie czy psychicznie. W Zabrzu również mieliśmy możliwość zaprezentowania naszej edukacji ekologicznej uczniom Szkoły Podstawowej nr 22.

Piękna, słoneczna pogoda pozwoliła nam dotrzeć wiosenną porą z naszymi ekologicznymi stoiskami warsztatowymi do przeszło 3000 dzieci. Nasz specjalny samochód wyposażony w ekologiczne atrakcje docierał do szkół i placówek wychowawczych, gdzie wykorzystywano go do prowadzenia naprawdę ciekawych warsztatów i lekcji przyrody. Wszystkie zajęcia w tym niecodziennym Centrum Ekologicznym pomyślano bowiem tak, by poprzez zabawę uczestnicy mogli zdobyć wiedzę o ochronie otaczającego nas środowiska.

Źródło: Fundacja Ekologiczna "Arka"


 

Strona „Śląskie do przodu!” to oficjalny serwis promocyjny Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.
Głównym celem serwisu było przybliżenie idei Programu i jego efektów mieszkańcom regionu.


Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby

Projekt finansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego
Województwa Śląskiego na lata 2007-2013