RPO Promocja powrót na stronę główną

zd1 zd2 zd3 zd4 zd5 zd6 zd7 zd7 zd7 zd7

DTŚ z kolejną umową

Prace przy Drogowej Trasie Średnicowej nabierają tempa. Pod koniec maja podpisano umowę na realizację 2 zabrzańskich odcinków, a już dziś zawarto kolejną – na wykonanie pierwszego odcinka gliwickiego. Jej Wykonawcą została w wyniku przetargu firma Skanska SA.

Odcinek zlokalizowany będzie w południowo-wschodniej części Gliwic, gdzie połączy ulicę Kujawską z granicą miasta Zabrze. Trzypasmowa trasa wieść będzie przez teren giełdy, nad projektowaną autostradą A1, przez rzekę Kłodnicę i dalej tory kolejowe. Na odcinku zaplanowano pięć obiektów inżynierskich: cztery wiadukty i most. W ramach projektu powstaną również mury oporowe, odwodnienie i oświetlenie trasy, ekrany akustyczne oraz przebudowana infrastruktura miejska.

Wartość umowy zamyka się w kwocie ponad 244 mln złotych. Planowo termin wykonania robót wyniesie 25 miesięcy.

Inwestycja jest częścią tzw. dużego projektu kluczowego dofinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Cały projekt jest realizowany w trzech samodzielnych kontraktach, z których drugim jest właśnie odcinek gliwicki G1.

Pod koniec czerwca br. podpisano umowę o dofinansowanie budowy brakującego odcinka gliwickiego G2 ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Wartość tej inwestycji wyniesie 768,6 mln zł, z czego dofinansowanie pokryje 146,7 mln zł. W efekcie powstanie odcinek drogi o długości ok. 5,5 km, który połączy węzeł z DK 88 z ulicą Kujawską w Gliwicach. Obecnie trwają prace nad przygotowanie przetargu.

Łącznie Drogowa Trasa Średnicowa liczy obecnie ponad 20 km długości, a po zakończeniu prac przy odcinku mającym połączyć Katowice z Gliwicami wydłuży się o kolejnych 11,3 km.


 

Strona „Śląskie do przodu!” to oficjalny serwis promocyjny Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.
Głównym celem serwisu było przybliżenie idei Programu i jego efektów mieszkańcom regionu.


Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby

Projekt finansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego
Województwa Śląskiego na lata 2007-2013