RPO Promocja powrót na stronę główną

zd1 zd2 zd3 zd4 zd5 zd6 zd7 zd7 zd7 zd7

Biurowiec z wysokim IQ w Katowicach

W samym sercu Górnego Śląska powstaje biurowiec, który zmienia wyobrażenie w podejściu do konwencjonalnych źródeł energii, obalając dotychczas obowiązujące standardy.

Górnośląski Park Przemysłowy rewitalizujący tereny poprzemysłowe na granicy Katowic i Siemianowic Śląskich, oddaje do użytku nowoczesny  budynek administracyjno-biurowy typu Green Building, dedykowany dla najbardziej wymagających i świadomych klientów, głównie z obszarów IT, R&D, BPO i SSC. Projekt możliwy jest dzięki współfinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.

Zrównoważony rozwój

Proekologicznie i energooszczędnie - to kierunek zagospodarowania 40-hektarowej przestrzeni miejskiej zlokalizowanej zaledwie 2 km od centrum Katowic. Górnośląski Park Przemysłowy opiera się w swoich działaniach  na idei ECO i SMART CITY, czyli wykorzystywaniu innowacyjnych i proekologicznych rozwiązań inżynieryjno-infrastrukturalnych, co w efekcie prowadzić będzie do utworzenia na tych rewitalizowanych terenach poprzemysłowych, na wzór skandynawskiej SymbioCity, nowoczesnej eko-dzielnicy.

Tymczasem dzisiaj, kilkaset nowych miejsc pracy, nowoczesne biura, sale konferencyjne i atrakcyjne warunki wynajmu dla małych i średnich przedsiębiorstw, duża ilość miejsc parkingowych, usługi typu „wirtualne biuro", to tylko kilka zalet Górnośląskiego Parku Przemysłowego, który z roku na rok zmienia oblicze miejsca, gdzie kiedyś mieściła się Huta Silesia.

Po 6 latach od powstania wizji i powołania zespołu roboczego na ukończeniu są prace budowlane przy pierwszym z zaprojektowanych budynków energooszczędnych. Już latem tego roku efekty pracy całego zespołu projektowego i wykonawczego będzie można podziwiać w rzeczywistości, a nie tylko w formie projektów i symulacji komputerowych.

Zielone rozwiązania

Koncepcja zakładała stworzenie biurowca klasy A, dopracowanego w każdym szczególe pod względem funkcjonalnym i wizualnym, charakteryzującego się efektywnym zarządzaniem energią i dodatkowo, a może przede wszystkim, tworzącego przyjazne środowisko do pracy dla ludzi w nim przebywających. Jak bowiem wykazały ostatnio opublikowane badania naukowców z Wielkiej Brytanii, efektywność pracowników pracujących w obiektach typu Green Buildings jest o 20% wyższa w porównaniu do tradycyjnych budynków.

Sprostanie założeniom zrównoważonego i energooszczędnego budynku wymagało zastosowania najwyższej jakości, ekologicznych materiałów budowlanych o wysokich parametrach izolacyjności oraz zainstalowania specjalistycznych systemów budynkowych.

To się opłaca

Oszacowano, że średnie roczne zapotrzebowanie na energię cieplną nie przekroczy 72 kWh/m2 na rok, a na energię potrzebną do produkcji chłodu 70 kWh/m2 na rok. Co wprost oznacza, iż koszty eksploatacji i tym samym koszty najmu będę niższe. Szacowana 38% oszczędność to dużo lepszy wskaźnik, niż te uzyskane w dotychczasowych budynkach określanych mianem Green Building. Należy tutaj podkreślić, że nie są to ostateczne możliwe do osiągnięcia oszczędności. Szacuje się, że dodatkowe oszczędności uzyskane w skutek wykorzystania inteligentnego sterowania oświetleniem i żaluzjami przyniosą kolejne 10% oszczędności, co mogłoby sugerować, iż całkowite oszczędności w eksploatacji obiektu będą wynosiły łącznie około 48%. Taki wskaźnik energooszczędności pozwala stanowczo i pozytywnie odpowiedzieć na pytanie - „Czy to się opłaca?".

Opłaca się, i to nie tylko inwestorom budującym tego typu obiekty, ale przede wszystkim najemcom, którzy ograniczają w ten sposób koszty stałe. Wreszcie, opłaca się nam wszystkim, gdyż oszczędności te mają wymierny wpływ na zmniejszenie emisji CO2 i znaczne ograniczenie zużycia zasobów naturalnych, dbając o klimat na ziemi.

Ulgi w Strefie i zielony certyfikat

Budynek w kompleksie GPP BUSINESS PARK jest w trakcie procesu certyfikacji metodą BREEAM, prestiżowego brytyjskiego systemu wielokryterialnej oceny zielonych budynków. Proces certyfikacji przeprowadza międzynarodowa firma inżynierów konsultantów Buro Happold. W dniu 30 listopada 2011 projekt biurowca GPP otrzymał wyróżnienie BREEAM Application In-Process podczas GREEN BUILDING AWARDS, natomiast wstępna ocena projektu przez Buro Happold potwierdziła, że ma on bardzo duże szanse  na zdobycie certyfikatu na poziomie Excellent lub nawet Outstanding, czyli takim, jakiego nie posiada żaden z dotychczas wybudowanych w Polsce budynków biurowych.

Co bardzo ważne dla przyszłych najemców, kompleks GPP BUSINESS PARK powstaje na terenie włączonym do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, co pozwoli firmom na skorzystanie z ulg podatkowych wynikających z ulokowania działalności na obszarze specjalnej strefy ekonomicznej.

Źródło: Górnośląski Park Przemysłowy Sp. z o.o.


 

Strona „Śląskie do przodu!” to oficjalny serwis promocyjny Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.
Głównym celem serwisu było przybliżenie idei Programu i jego efektów mieszkańcom regionu.


Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby

Projekt finansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego
Województwa Śląskiego na lata 2007-2013