RPO Promocja powrót na stronę główną

zd1 zd2 zd3 zd4 zd5 zd6 zd7 zd7 zd7 zd7

Hala w Częstochowie, czyli emocje nie tylko sportowe

Nowoczesna hala na 7 tysięcy miejsc ma szansę stać się areną sportowych zmagań na najwyższym poziomie oraz miejscem spektakularnych widowisk rozrywkowych i koncertów. Dzięki nowemu obiektowi Częstochowa będzie gościć największe gwiazdy sportu i estrady.

Miasto Częstochowa wybudowało jeden z największych obiektów sportowych w regionie. W mieście o wieloletniej siatkarskiej tradycji budowa hali spotkała się z dużym zainteresowaniem kibiców, związków sportowych, władz samorządowych oraz parlamentarzystów.

Hala jest obiektem zapewniającym standard użytkowania zgodny z międzynarodowymi wytycznymi i normami sportowymi, przy jednoczesnym zachowaniu elastyczności funkcjonalnej, umożliwiającej przeprowadzanie imprez towarzyszących, np. wystawienniczo-targowych czy koncertowych. Przyjęte rozwiązania umożliwiają organizowanie przede wszystkim halowych zawodów sportowych zgodnie z wymaganiami odpowiednich krajowych związków i międzynarodowych federacji sportowych; w szczególności FIVB, FIBA, EHF.

Rozwiązania przestrzenne zapewniają możliwość organizacji imprez sportowych najwyższej rangi (Mistrzostwa Polski, Europy, Świata, finałowe turnieje europejskich rozgrywek pucharowych, lig światowych). W obiekcie możliwe jest również prowadzenie:

  • cyklicznych zawodów sportowych,
  • lekcji wychowania fizycznego w trybie codziennych zajęć szkolnych,
  • zajęć sportowo-rekreacyjnych dla młodzieży i dorosłych

Hala jest zlokalizowana na terenie o powierzchni ponad 3,27 ha przy ul. Żużlowej, w bezpośrednim sąsiedztwie miejskiego stadionu żużlowego - „Arena Częstochowa”. Hala powstała jako 4-kondygnacyjny budynek o konstrukcji żelbetowej z jednoprzestrzenną salą wielofunkcyjną – areną o wymiarach 58 x 38 m. Obiekt dysponuje widownią do 7100 miejsc siedzących (razem z miejscami na trybunach teleskopowych). Liczba miejsc stałych wynosi 5843 + 56 miejsc w lożach VIP oraz 4 miejsca dla osób niepełnosprawnych, co daje 5903 miejsca.

Komfort oglądania widowisk podniesie zainstalowany w hali telebim 7x4 m, który będzie także wykorzystywany do emisji ogłoszeń, spotów i reklam.

Układ oświetleniowy (ponad 2200 luksów natężenia pionowego) i 3 stanowiska obsługi telewizyjnej pozwolą przeprowadzać transmisje telewizyjne w wysokiej rozdzielczości. W czasie imprez innych niż sportowe podłoga będzie chroniona wykładziną. W budynku zastosowano ekonomiczny system wentylacyjny z podziałem na strefy funkcjonalne.

Z myślą o osobach niepełnosprawnych działają 3 windy umożliwiające dostęp do kondygnacji, na których wydzielono stanowiska dla wózków. Przystosowano też toalety i punkty gastronomiczne. Różnice poziomu w przyziemiu można pokonać pochylniami.

Wokół areny – na parterze, znajdują się kasy biletowe, foyer, restauracja z zapleczem, część prasowa z salą konferencyjną i barem, pokoje sędziów, trenerów, szatnie, sanitariaty zawodników, magazyny i cztery sale treningowe.

I piętro (II kondygnacja) to galeria komunikacyjna, na której można umieścić szatnie, boksy handlowe lub wykorzystać jako przestrzenie ekspozycyjne.

Na III kondygnacji – administracyjnej, zlokalizowano biura oraz zespół pomieszczeń odnowy biologicznej z zapleczem - szatniami i umywalniami.

Na ostatniej, IV kondygnacji są loże VIP (dla 56 osób) oraz 240 miejsc VIP, pomieszczenie dowodzenia, stanowisko dla reżysera, nagłośnieniowca, spikera i komentatora, a także kawiarnia. Znajdują się tu również dwie sale konferencyjne (na 130 oraz 250 osób). W budynku jest oczywiście niezbędna ilość pomieszczeń technicznych i gospodarczych oraz toalet dla widzów.

Nowa hala została wybudowana za blisko 70 mln zł. Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Realizowany w ramach Programu Rozwoju Subregionu Północnego uzyskał dofinansowanie 29,5 mln zł. W sumie blisko 50 mln zł pochodzi ze środków zewnętrznych, bo inwestycja została również dofinansowana z Ministerstwa Sportu i Turystyki ze środków Funduszy Rozwoju Kultury Fizycznej.

Źródło: Urząd Miasta Częstochowa


 

Strona „Śląskie do przodu!” to oficjalny serwis promocyjny Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.
Głównym celem serwisu było przybliżenie idei Programu i jego efektów mieszkańcom regionu.


Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby

Projekt finansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego
Województwa Śląskiego na lata 2007-2013