RPO Promocja powrót na stronę główną

zd1 zd2 zd3 zd4 zd5 zd6 zd7 zd7 zd7 zd7

Tu bije serce Olsztyna

Ponad 5 milionów złotych dotacji z RPO WSL pozwoliło na odnowienie rynku w Olsztynie i utworzenie wielofunkcyjnej przestrzeni publicznej.

Zakres prac objął m.in. przebudowę płyty rynku, remont ulic: Zamkowej i części Kühna, wykonanie kanalizacji deszczowej oraz budowę stanowisk postojowych. Koncepcja architektoniczna objęła także układ komunikacyjny, ukształtowanie terenu, małą architekturę, zieleń, oświetlenie oraz miejsca funkcjonowania sezonowej i okazjonalnej gastronomii oraz handlu.

Nawierzchnia płyty rynku, wraz z miejscami postojowymi i komunikacją przy pierzei z Urzędem Gminy, wykonana jest z wysokiej jakości materiałów granitowych: płyt i kostek w różnych odcieniach szarości i czerwieni. Całe centrum wraz z ulicą Zamkową zyskało efektowne oświetlenie. Powstał również zespół podświetlanych fontann. Przy drodze krajowej ustawiono nowe wiaty przystankowe. Elementy wykończeniowe, takie jak barierki czy stojaki na rowery, wykonano ze stali nierdzewnej. Utworzono skwerki z zielenią, zdroje wodne i kilkanaście miejsc parkingowych równoległych do płyty rynku.

W północno-zachodnim narożniku płyty rynku powstał oryginalny „kompas atrakcji”. Na granitowych płytkach wygrawerowano nazwy najważniejszych atrakcji okolicy. Są to m. in.: Klasztor Jasnogórski, zamek Olsztyn, rezerwaty przyrody Sokole Góry i Zielona Góra, Góry Towarne. W środku znalazł się herb Olsztyna. Trwałymi elementami są również zewnętrzne, wolnostojące nośniki reklamy typu citylight. To doskonała forma promocji i informacji o najważniejszych wydarzeniach i atrakcjach gminy.

Nowe oblicze zyskała również ulica Zamkowa i część ulicy Kühna. W deptak przy ul. Zamkowej wkomponowano granitowe płyty z datami najważniejszych wydarzeń w historii Olsztyna.

Łącznie w wyniku realizacji projektu została przebudowana infrastruktura publiczna na powierzchni 6 108 m2.

Rewitalizacja rynku umożliwiła przywrócenie centralnemu miejscu w Olsztynie właściwych funkcji: kulturowych, rekreacyjnych i edukacyjnych. Zapewniła także powstanie atrakcyjnej i zróżnicowanej przestrzeni publicznej, która podkreśla walory przyrodniczo-kulturowe gminy i tym samym zwiększa jej atrakcyjność turystyczną. Rynek stał się miejscem wydarzeń oraz spotkań mieszkańców i turystów.

Prace rewitalizacyjne trwały od lutego 2011 r. do października 2012 r.

Źródło: Urząd Gminy w Olsztynie

--

W grudniu 2012 r. zrewitalizowany rynek w Olsztynie został nagrodzony w kategorii "produkt i usługa budowlana" (równorzędnie z halą sportową przy ul. Żużlowej w Częstochowie oraz nowoczesnym budynkiem szkoły podstawowej i salą gimnastyczną dla Zespołu Szkół w Poczesnej) w konkursie "Jurajski Produkt 2012 roku", zorganizowanym przez Regionalną Izbę Przemysłowo-Handlową w Częstochowie.


 

Strona „Śląskie do przodu!” to oficjalny serwis promocyjny Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.
Głównym celem serwisu było przybliżenie idei Programu i jego efektów mieszkańcom regionu.


Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby

Projekt finansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego
Województwa Śląskiego na lata 2007-2013