RPO Promocja powrót na stronę główną

zd1 zd2 zd3 zd4 zd5 zd6 zd7 zd7 zd7 zd7

Rusza budowa nowej kolejki w Parku Śląskim!

19 lutego br. zarząd Parku Śląskiego oraz wykonawca dokonali symbolicznego wbicia łopaty pod fundamenty stacji Stadion Śląski. Oficjalnie ruszyła budowa nowej kolejki linowej w Parku Śląskim.

W miejscu, gdzie jeszcze do niedawna stała stara kolejka, wykopano kilkumetrowy dół. W tym miejscu stanie właściwa część stacji z urządzeniami napędowymi. Za nią powstanie duży garaż, gdzie będą przechowywane gondole i krzesełka. 

Nowa Elka ma być nowoczesna i dobrze wyposażona. Będzie miała ponad 2200 metrów. Jej prędkość maksymalna wyniesie 5 metrów na sekundę. W zależności od potrzeb będzie zmniejszana.

Nowa atrakcja będzie jedyną nizinna kolejką w kraju i pierwszą, która w Polsce będzie kursowała w systemie mieszanym - gondolowo–krzesełkowym. Przebieg trasy ma nawiązywać do starej Elki, ale zastosowane materiały będą już wykonane według najnowocześniejszych austriackich technologii.

Bardzo możliwe, że nowa kolejka ruszy już 22 czerwca, kiedy odbędzie się Święto Parku.

 

Kalendarium projektu:

23 stycznia 2012 - Podpisano umowę na unijne dofinasowania projektu rewitalizacji kolejki na kwotę ponad 21 milionów złotych zł. Powrót Elki będzie możliwy dzięki dofinansowaniu projektu ze środków UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego, działanie 6.2.1 – rewitalizacja duże miasta.

28 luty 2012 - Ogłoszenie przetargu na budowę Elki. Wstępnie zgłosiło się trzech chętnych. Wygrała austriacka firma Doppelmayr, która jest jednym z największych producentów tego typu sprzętu w Europie.

19 września 2012 - Podpisanie umowy na realizację pierwszego odcinka kolejki linowej w Parku Śląskim. wykonawcy. Z uwagi na charakter inwestycji wybrano model projektuj i buduj, tzn. że zadaniem wykonawcy jest zaprojektowanie i następnie wybudowanie gotowej kolejki. Kolejka ma kosztować 33,8 miliona złotych.

12 lutego 2013 - Przejęcie przez wykonawcę terenu budowy w Parku Śląskim. Kilka dni wcześniej rozpoczyna się rozbiórka istniejących stacji kolejki. Inwestycja wkracza w decydującą fazę.

19 lutego 2013 - Rozpoczęcie budowy – symboliczne wbicie łopaty.

Źródło: Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku


 

Strona „Śląskie do przodu!” to oficjalny serwis promocyjny Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.
Głównym celem serwisu było przybliżenie idei Programu i jego efektów mieszkańcom regionu.


Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby

Projekt finansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego
Województwa Śląskiego na lata 2007-2013