RPO Promocja powrót na stronę główną

zd1 zd2 zd3 zd4 zd5 zd6 zd7 zd7 zd7 zd7

Zobacz, jak naprawdę wyglądał średniowieczny Cieszyn

Już niebawem każdy będzie mógł zobaczyć Cieszyn w okresie swojej średniowiecznej świetności. Polskie studio Virtual Magic przygotowało niezwykły film 3D, który przeniesie widzów kilkaset lat wstecz do jednego z najpiękniejszych miast południa Polski.

Oglądający będą mogli przenieść się w czasy założenia legendarnego grodu. Następnie odbędą podróż przez najważniejsze wydarzenia w historii miasta: od utworzenia niezależnego Księstwa Cieszyńskiego i wygaśnięcia dynastii Piastów, przez pożar Cieszyna i jego odbudowę, aż do momentu powstania Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

Przy produkcji filmu nawiązano współpracę z pracownikami Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Muzeum Drukarstwa w Cieszynie oraz Muzeum Regionalnego w Środzie Śląskiej. Wykorzystano sprzęt wojskowy i plenery udostępnione przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej OKA, a także broń i stroje grupy pasjonatów epoki średniowiecza. Dzięki kontaktom z pracownikami sceny polskiej Těšínské Divadlo. skompletowano stroje historyczne oraz rekwizyty. Wiele z tych osób z radością wcieliło się w bohaterów występujących w filmie.

Film odda atmosferę miasta z czasów, kiedy jego uliczkami kursowały jeszcze tramwaje oraz przybliży dzieje hotelu „Pod Brunatnym Jeleniem”, w którego świeżo odnowionych wnętrzach będzie można film oglądać. W filmie przy komentarzu lektora, pojawią się inscenizacje kluczowych wydarzeń, które miały najważniejszy wpływ na losy miasta. Będzie to unikalny film zaprezentowany w unikalnym miejscu.

Do zrealizowania tego niezwykłego obrazu w technice 3D wykorzystano najnowsze rozwiązania technologiczne.

22 lutego br. podczas gali otwarcia restauracji „Pod Brunatnym Jeleniem" został zaprezentowany 2-minutowy zwiastun filmu:

Film został zrealizowany na zamówienie firmy BUDGAST S.C., która - w ramach projektu dofinansowanego ze środków RPO WSL - odrestaurowała historyczną restaurację "Pod Brunatnym Jeleniem". Sala restauracji została specjalnie wyposażona w dodatkowe możliwość projekcji w technologii 3D dla potrzeb prezentacji filmu.

Dzięki gruntownym pracom renowacyjnym ten jeden z najbardziej charakterystycznych budynków Cieszyna ożył na nowo. Nawiązująca do czasów świetności miasta restauracja stanowi malownicze tło dla tej fenomenalnej produkcji, którą szeroka publiczność będzie mogła podziwiać w pełnej, 22-minutowej wersji już od 15 marca.

Źródło: Restauracja Historyczna "Pod Brunatnym Jeleniem" w Cieszynie


 

Strona „Śląskie do przodu!” to oficjalny serwis promocyjny Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.
Głównym celem serwisu było przybliżenie idei Programu i jego efektów mieszkańcom regionu.


Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby

Projekt finansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego
Województwa Śląskiego na lata 2007-2013