RPO Promocja powrót na stronę główną

zd1 zd2 zd3 zd4 zd5 zd6 zd7 zd7 zd7 zd7

Śląska Regionalna Sieć Szkieletowa

7 lutego br. Zarząd Województwa Śląskiego podjął decyzję o przyjęciu do dofinansowania projektu własnego pn. Śląska Regionalna Sieć Szkieletowa.

Interwencja publiczna na terenie województwa śląskiego w ramach projektu pn.: Śląska Regionalna Sieć Szkieletowa (ŚRSS) polega na utworzeniu spójnej infrastruktury szerokopasmowej sieci szkieletowej na obszarze województwa poprzez inwestycje w infrastrukturę szkieletowych sieci szerokopasmowych, tam gdzie ich dotąd brakuje. Ma to doprowadzić do złagodzenia ekonomicznych i technicznych barier w rozwoju lokalnych dostępowych sieci szerokopasmowych, przyczynić się do pobudzenia rozwoju gospodarczego regionu i zapewnienia jego spójności gospodarczej i społecznej.

Bezpośrednim celem projektu jest stworzenie szerokopasmowej infrastruktury światłowodowej, która będzie umożliwiała optymalny rozwój usług telekomunikacyjnych w obszarze łączności szerokopasmowej, docelowo umożliwiającej świadczenie na rynku telekomunikacyjnym usług NGN/NGA tzw. nowej generacji, gdzie przepustowość do użytkownika końcowego obejmuje poziom min. 40 Mb/s, w szczególności w obszarach miejskich województwa, natomiast w przypadku przestrzeni wiejskich, gdzie w chwili obecnej nie ma możliwości dostarczenia Internetu, będzie możliwe wykorzystanie nowopowstałej infrastruktury również do świadczenia usług jako tradycyjnego broadbandu. Interwencja w zakresie budowy infrastruktury obejmie obszary białe i szare jako miejsca wykluczone cyfrowo.

Śląska Regionalna Sieć Szkieletowa ma umożliwić operatorom lokalnych sieci dostępowych świadczenie nowoczesnych usług szerokopasmowych, docelowo w zakresie NGN, stając się tym samym medium umożliwiającym znaczący rozwój usług IT w regionie.

W ramach projektu planuje się wybudowanie 495 km sieci szkieletowej w tym wykonanie 58 węzłów sieci szkieletowej m. in. w miastach: Tarnowskie Góry, Lubliniec, Kłobuck, Częstochowa, Myszków, Zawiercie, Dąbrowa Górnicza, Tychy, Pszczyna, Bielsko-Biała, Żywiec, Cieszyn, Jastrzębie-Zdrój, Żory, Wodzisław Śląski, Racibórz, Rybnik.

Okres realizacji projektu: przyjęto na lata 2010-2015.

Szczegółowe informacje nt. projektu znajdują się na stronie www.e-slask.pl w zakładce "Śląska Regionalna Sieć Szkieletowa".

Źródło: Śląskie Centrum Społeczeństwa Informacyjnego


 

Strona „Śląskie do przodu!” to oficjalny serwis promocyjny Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.
Głównym celem serwisu było przybliżenie idei Programu i jego efektów mieszkańcom regionu.


Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby

Projekt finansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego
Województwa Śląskiego na lata 2007-2013