RPO Promocja powrót na stronę główną

zd1 zd2 zd3 zd4 zd5 zd6 zd7 zd7 zd7 zd7

Poziom 320 w Kopalni Guido z nowymi atrakcjami

W weekend 6-7 lipca br. w Kopalni Guido w Zabrzu uroczyście zainaugurowano działalność Strefy K8. Znajdująca się na poziomie 320 metrów pod ziemią Strefa obejmuje między innymi innymi pub, salę koncertową oraz multimedialne sale konferencyjne.

Otwarcie uświetniła premiera monodramu pt. „Synek" – monodramatyczny spektakl/instalacja/performance Marcina Gawła, grany w języku śląskim. Oprócz tego goście otwarcia jako pierwsi zwiedzili poziom 320 w nowym wydaniu.

Część obiektów wchodzących w skład Strefy K8 - Warsztat Mechaniczny, Komora Kompresorów i Hala Pomp – została zrewitalizowana w ramach projektu "Rewitalizacji obiektów poprzemysłowych Gminy Zabrze wraz z adaptacją na cele kulturalne, turystyczne i oświatowe" o wartości 24 mln zł, z czego ponad 12 mln stanowi dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Cały projekt zakończy się do końca kwietnia 2014 roku.

--

Strefa K8 to nowoczesna strefa kultury, biznesu i rozrywki, zlokalizowana 320 metrów pod powierzchnią ziemi w Kopalni Guido. Tworzą ją cztery potężne komory, które po rewitalizacji ze środków unijnych zyskały zupełnie nowe oblicze.

  • Komora Badawcza nr 8 – W tej największej z komór na poziomie 320 Kopalni Guido regularnie odbywają się koncerty, przedstawienia teatralne, spotkania integracyjne i imprezy muzyczne, m.in. Nigel Kennedy z projektem Solo and Bach. Jej nazwa, podobnie jak nazwy wszystkich komór w Strefie K8, nawiązuje do historii kopalni, a dokładnie do okresu funkcjonowania kopalni doświadczalnej M-300. Komora może pomieścić max 250 osób. Jest wyposażona w bar i rozsuwaną trybunę na górnej antresoli, która liczy 90 miejsc siedzących. Kameralne oświetlenie i znakomite warunki akustyczne już zdobyły uznanie muzyków tam występujących. Ta przestrzeń stała się miejscem wydarzeń z cyklu „Kultura na Poziomie”, organizowanych regularnie w Kopalni Guido.

„Adaptacja komory K8 ZKWK GUIDO na cele kulturalne” została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Rozwój infrastruktury kultury, Priorytetu Infrastruktura Kultury.

  • Warsztat Mechaniczny – To komora wykuta w litej skale piaskowej, która wkrótce stanie się multimedialnym sercem kopalni. Komora ta została zaaranżowana przede wszystkim jako przestrzeń do organizacji konferencji. Mieści się tam 96 miejsc siedzących, rozmieszczonych na wzór sali kinowej. Wystrój Warsztatu łączy w sobie użyteczność sali konferencyjnej z miejscem, gdzie dawniej naprawiano wagony i maszyny górnicze. Ściany zachowały swoją surową formę, a smaczku dodają elementy z blachy kortenowskiej, materiału naturalnie pokrywającego się cienką warstwą rdzy. Na początek Kopalnia Guido proponuje organizację szkoleń biznesowych.
  • Komora Kompresorów – Miejsce, którego pierwotnym przeznaczeniem było zasilanie sprężonym powietrzem maszyn górniczych, obecnie zaaranżowane na salę bankietową. Stoją w niej potężne maszyny zachowane i czasów działalności kopalni, a wśród nich stuletni kompresor wielkości samochodu ciężarowego i stalowa suwnica, którą można było transportować przedmioty ważące nawet pół tony. Komora została zmodernizowana przede wszystkim z myślą o organizacji konferencji czy spotkań biznesowych. Komora posiada rozbudowane zaplecze gastronomiczne. Uwagę w Komorze Kompresorów przykuwa jej niecodzienne oświetlenie, czyli dziesiątki górniczych lamp żarowych, wiszących ze stropu. Ciekawostką są miejsca siedzące – tworzy je system ław i stołów, wysuwanych wprost z ociosu (ściany) komory.
  • Hala Pomp – Najgłębiej położony bar w tej części Europy. Niepowtarzalny klimat gwarantuje surowy, kopalniany wystrój, zachowany dzięki ceglanemu stropowi i ociosom, odsłoniętych w trakcie prac remontowych. W menu Hali Pomp odwiedzający znajdą także dobre piwo i bogatą ofertę przekąsek na ciepło. Już wkrótce będzie dostępna zarówno dla zwiedzających poziom 320, jak i gości zjeżdżających szolą prosto z powierzchni. Dodatkowym atutem jest dostępna przestrzeń, która w razie potrzeby pozwala na zorganizowanie imprezy lub innego wydarzenia nawet dla 150 osób.

Źródło: Kopalnia Guido


 

Strona „Śląskie do przodu!” to oficjalny serwis promocyjny Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.
Głównym celem serwisu było przybliżenie idei Programu i jego efektów mieszkańcom regionu.


Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby

Projekt finansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego
Województwa Śląskiego na lata 2007-2013