RPO Promocja powrót na stronę główną

zd1 zd2 zd3 zd4 zd5 zd6 zd7 zd7 zd7 zd7

JESSICA wsparła Multicentrum

24 października br. miało miejsce wielkie otwarcie Starej Kablowni w Czechowicach-Dziedzicach.

To już drugi ukończony projekt w województwie śląskim w ramach Inicjatywy JESSICA, wspierającej inwestycje zwrotne w obszarach miejskich.

W wyniku tego przedsięwzięcia w centrum miasta Czechowice-Dziedzice zrewitalizowano obiekty poprzemysłowe Śląskiej Fabryki Kabli. Jest to ogromne przedsięwzięcie – o całkowitej wartości na poziomie ponad 76 mln zł netto, z czego pożyczka w ramach Inicjatywy JESSICA wyniosła aż 30,7 mln zł.

Multicentrum powstało w budynku o łącznej powierzchni 11 540 m². Oprócz stworzenia nowych funkcji, przewidziano całkowite zrewitalizowanie elewacji obiektu poprzez rozbudowę w postaci nowej dwukondygnacyjnej kubatury w formie szklanej bryły.

"Stara Kablownia" jest podzielona na 2 strefy i mimo tego, że z założenia jest projektem komercyjnym, będzie również spełniała funkcje kulturalne i rekreacyjne. I tak, znajdziemy w niej:

 • centrum rozrywki, kultury i rekreacji: strefa obejmować będzie kino, kręgielnię, "figlo park", mini galerię, salę koncertowo-teatralną, centrum szkoleniowo-konferencyjne, dyskotekę, pub, mini browar. Planowane jest również stworzenie biblioteki multimedialnej i księgarni;
 • centrum handlowo-usługowe: w strefie tej znajdować się będzie supermarket, pomieszczenia handlowe dla MSP, punkty usługowe.

Podstawowe dane:

 • jedyne centrum handlowo-rozrywkowe w mieście
 • 19 000 m2 pow. użytkowej
 • 14 600 m2 pow. najmu
 • 350 miejsc parkingowych
 • około 50 sklepów i lokali usługowych
 • 4 sale kinowe
 • dogodny dojazd z każdej części miasta i regionu
 • klub muzyczny, kręgielnia, mini browar
 • 600 000 osób w strefie zasięgu

Informacje o projekcie:

Tytuł projektu: „Centrum Handlowo-Usługowe Stara Kablownia w Czechowicach-Dziedzicach”

Przedmiot: rewitalizacja terenu poprzemysłowego, zlokalizowanego w centrum miasta Czechowice-Dziedzice, na którym znajdują się obiekty przemysłowe Śląskiej Fabryki Kabli, budowa nowoczesnego centrum rozwoju przedsiębiorczości, nadanie mu nowych funkcji kulturalno-rozrywkowych (kino, kręgielnia, „figlo park”, mini galeria, sala koncertowo-teatralna, dyskoteka, pub, biblioteka multimedialna i księgarnia) i handlowo-usługowych (supermarket, pomieszczenia handlowe, punkty usługowe)

Beneficjent: CH Stara Kablownia Sp. z o. o.

Wartość projektu: 76 866 000 zł

Pożyczka JESSICA: 30 746 400 zł - 43,40% kosztów kwalifikowalnych

Data podpisania umowy: 31 lipca 2012 r.

Termin zakończenia inwestycji: 31 października 2013 r.

Data spłaty pożyczki: 31 marca 2027 r.


 

Strona „Śląskie do przodu!” to oficjalny serwis promocyjny Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.
Głównym celem serwisu było przybliżenie idei Programu i jego efektów mieszkańcom regionu.


Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby

Projekt finansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego
Województwa Śląskiego na lata 2007-2013