RPO Promocja powrót na stronę główną

zd1 zd2 zd3 zd4 zd5 zd6 zd7 zd7 zd7 zd7

Wzgórze Zamkowe w Będzinie odzyskało dawną magię

Wiele atrakcji czeka na turystów, którzy odwiedzą Wzgórze Zamkowe w Będzinie. Właśnie zakończyły się bowiem gruntowne prace remontowe na jego terenie.

Prace przeprowadzono dzięki dofinansowaniu, jakie miasto Będzin otrzymało z Programu Rozwoju Subregionu Centralnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Zadanie to jest jednym z czterech wchodzących w skład przedsięwzięcia o wspólnej nazwie „Zachowanie dziedzictwa kulturowego i osiągnięć kulturalnych Zagłębia”, którego wartość ogólna wynosi 17 828 724,21 zł, a dofinansowanie z Unii Europejskiej 14 291 069,23 zł.

W ramach tych środków wyremontowane zostały mury miejskie; równolegle z pracami w podziemiach prowadzona jest rewaloryzacja parku na wzgórzu zamkowym, a całość harmonijnie zamknie wykonanie wejść do podziemi i zagospodarowanie przylegającego do nich placu od strony al. Kołłątaja z dominantą w postaci punktu widokowego.

Będzińskie podziemia czekały 70 lat na rozpoczęcie prac, dzięki którym staną się kulturalną atrakcją miasta i regionu. Wydrążone pod koniec II wojny światowej dwa połączone ze sobą korytarze, liczne komórki i wnęki stanowią doskonałe miejsce dla Muzeum Zagłębia do organizowania w nich stałych i czasowych wystaw tematycznych, do zapoznawania gości z historią podziemi, jak i historią i kulturą miasta. W niecodziennej scenerii podziemnych sal będzie można wziąć udział w imprezach kulturalnych. Nieliczne przedmioty wydobyte podczas prac w podziemiach będą zapewne pierwszymi eksponatami, a możliwość zobaczenia budowy geologicznej i przekroju przez uskok będziński będzie niewątpliwie dodatkową atrakcją.

Wzgórze Zamkowe w Będzinie odzyskało dawną magię i to nie tylko dlatego, że powstało na nim 15 tzw. miejsc magicznych, w których na wygodnych ławkach można odpocząć, wsłuchać się w szum drzew rosnących na obszarze chronionego krajobrazu, posłuchać koncertu z pobliskiego, odtworzonego amfiteatru, ale przede wszystkim dlatego, że znów przyciąga swoim urokiem.

W ciekawy, harmonizujący z otoczeniem, sposób wyeksponowany został średniowieczny wał obronny, w pobliżu którego świadkami dawnego życia grodu są trzy półziemianki kryte strzechą. Dodatkowym atutem jest połączenie naturalnych walorów wzgórza z funkcją edukacyjną, czego najlepszą ilustracją jest ścieżka dydaktyczna przebiegająca po koronie wału. Wyremontowane ścieżki i schody terenowe są obecnie bezpieczniejsze i wygodniejsze przy pokonywaniu nieznacznych różnic wzniesień.

Zupełnie nowy, współczesny wystrój otrzymał ogródek jordanowski. W trosce o najmłodsze pokolenie miasto przygotowało wiele unikatowych zabawek, umieszczonych na nawierzchni spełniającej najwyższe wymogi bezpieczeństwa. Powstała w ten sposób na wzgórzu przestrzeń publiczna łącząca w sobie tradycję i historyczność z młodym duchem osób korzystających z jego atrakcji. Niesamowitą atmosferę tajemniczości wzgórza potęguje jego nocna iluminacja.

Zanim jednak podziemne chodniki zostaną otwarte dla turystów, miasto już postanowiło się pochwalić odnowionym miejscem. Powstał spot promocyjny wzgórza. Zapraszamy do oglądania:

Źródło: Urząd Miasta Będzina


 

Strona „Śląskie do przodu!” to oficjalny serwis promocyjny Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.
Głównym celem serwisu było przybliżenie idei Programu i jego efektów mieszkańcom regionu.


Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby

Projekt finansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego
Województwa Śląskiego na lata 2007-2013