RPO Promocja powrót na stronę główną

zd1 zd2 zd3 zd4 zd5 zd6 zd7 zd7 zd7 zd7

CINiBA w trójce najpiękniejszych gmachów uczelni w Polsce

6 grudnia br. zakończył się internetowy plebiscyt ArchiTOPTEN - Najpiękniejsze Polskie Uczelnie.

Decyzją internautów wspólna biblioteka Uniwersytetów Śląskiego i Ekonomicznego znalazła się wśród trzech najładniejszych obiektów uczelni wyższych w Polsce. Przypomnijmy, CINiBA to jeden z 16 tzw. projektów kluczowych, powstałych dzięki Regionalnemu Programowi Operacyjnemu Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.

Czytelnicy portalu z wytypowanych przez redakcję dziesięciu budynków – które dzięki walorom wizualnym, zasługują na szczególną uwagę – wybrali w drodze głosowania najpiękniejszy obiekt.

Łącznie przez 3 tygodnie trwania plebiscytu oddano łącznie 26701 głosów. Spośród nich katowicka CINiBA uzyskała aż 4279 głosów.

--

Budynek ten szuka piękna w prostocie i logice. Posługuje się językiem matematyki a wyraża się w abstrakcyjnej kompozycji. To cechy, które odnoszą go do nurtu śląskiego racjonalizmu. Estetyczna, prosta bryła doskonale harmonizuje z otoczeniem. Forma architektoniczna świetnie odzwierciedla jej treści, wpisując się w krajobraz kampusu Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego jako nowa ikona Katowic. Właściwa skala, rozwiązania elewacyjne, kształtowanie detalu architektonicznego, czytelne rozplanowanie funkcji, przestrzeń wnętrz, wszystko to świadczy o znakomitym warsztacie architektonicznym autorów projektu - Pracowni architektonicznej HS99.

Elewacja wykonana z surowego, czerwonego piaskowca tworzy spójną całość z sąsiadującymi ceglanymi budynkami. Płyty, ułożone pod delikatnym kątem, powodują załamanie światła tworząc efektowne półcienie. Światło jest głównym tworzywem budynku. Sposób dozowania światła (ale też jego wieczornej emanacji) wpływa na atmosferę. Światło wydobywające wszelkie zapisane w kamieniu walory z każdą chwilą odmienia fasadę tej pięknej w swojej prostocie bryły.


 

Strona „Śląskie do przodu!” to oficjalny serwis promocyjny Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.
Głównym celem serwisu było przybliżenie idei Programu i jego efektów mieszkańcom regionu.


Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby

Projekt finansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego
Województwa Śląskiego na lata 2007-2013