RPO Promocja powrót na stronę główną

zd1 zd2 zd3 zd4 zd5 zd6 zd7 zd7 zd7 zd7

Dworzec w nowej roli

Radzionkowski dworzec kolejowy, przez lata jedno z najważniejszych miejsc miasta, niebawem odzyska swoje znaczenie. Zmieni się jednak funkcja tego budynku i stanie się znów jednym z piękniejszych miejsc w mieście.

Już od 10 lat na dworcu PKP w Radzionkowie nie sprzedaje się biletów kolejowych, nie ma informacji pasażerskiej. Ten obiekt, jak zresztą wiele pięknych obiektów kolejowych w Polsce, stracił na znaczeniu i został zamknięty.

Na miejscu dworca będzie placówka muzealna, swego rodzaju Centrum Dokumentacji deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku.

Będzie to instytucja wyjątkowa, bo pierwsza taka dokumentacja upamiętniająca Tragedię Górnośląską, której ofiarami stało się również wielu mieszkańców Radzionkowa. Muzealne centrum powstanie przy współpracy Instytutu Pamięci Narodowej.

Zanim wnętrza i ekspozycje zostaną zaaranżowane, trzeba budynek dworca z XIX wieku, kompleksowo wyremontować. Prace trwające od 2012 r., już są na finiszu. W połowie listopada br. ruszyły roboty związane z przywróceniem dawnego wyglądu budynku dworca. Elewacja została oczyszczona z wierzchniej warstwy farby , cegły zostały zaimpregnowane, fugi uzupełnione. Wymieniono także stolarkę okienną i drzwiową, wykonano instalację odgromową. Zakończono montaż instalacji elektrycznych i niskoprądowych oraz prace tynkarskie, a także wiele innych prac remontowych.

Wiele elementów na dworcu jest nowych, ale cześć detali budynku jest mozolnie odtwarzanych.

Kompleksowy remont dworca PKP w Radzionkowie wraz z zaadaptowaniem go na potrzeby nowej placówki muzealnej stał się możliwy dzięki dofinansowaniu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.

Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu na temat projektu:

 


 

Strona „Śląskie do przodu!” to oficjalny serwis promocyjny Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.
Głównym celem serwisu było przybliżenie idei Programu i jego efektów mieszkańcom regionu.


Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby

Projekt finansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego
Województwa Śląskiego na lata 2007-2013