RPO Promocja powrót na stronę główną

zd1 zd2 zd3 zd4 zd5 zd6 zd7 zd7 zd7 zd7

GEOsfera już niebawem stanie otworem

Osoby chcące stanąć oko w oko z dinozaurem już niebawem będą miały taką szansę w powstającym w Sadowej Górze ośrodku edukacji geologiczno-ekologicznej "GEOsfera".

Na dnie tropikalnego oceanu, który do niedawna był kamieniołomem, powstaje jedna z najatrakcyjniejszych inwestycji w Jaworznie. Po w pełni wyposażonym i ukończonym ośrodku, który ma szansę stać się wyjątkową atrakcją dla osób szukających ciekawego miejsca do wypoczynku i geoturystyki, będzie można przejść się już w połowie 2014 roku.

W założeniach GEOsfera ma być miejscem nauki, wypoczynku i rozrywki. Sadowa Góra ma szanse zostać poligonem badawczym dla studentów geologii oraz uczniów średnich szkół górniczych i geologicznych. Lokalizacja i walory krajobrazowe ośrodka dają szansę na urządzenie tu kolejnego obiektu wyróżniającego miasto, atrakcyjnego dla amatorów geoturystyki ze Śląska, Małopolski, a nawet całej Polski.

Kamieniołom Sadowa Góra, z uwagi na skupienie na stosunkowo niewielkim obszarze różnorodnych zjawisk geologicznych (m.in. kras, tektonika, mineralizacja, stanowisk paleontologicznych oraz śladów dziedzictwa górniczego), jest doskonałym miejscem do tego, aby stać się obiektem dydaktycznym. W przyszłości może stać się atrakcyjnym miejscem przeprowadzenia praktyk studenckich, lekcji przyrody lub geografii, które na długo zapadną w pamięci młodzieży.

Nieczynny kamieniołom wapieni Sadowa Góra wraz z planowanym w jego obrębie Ośrodkiem Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera ma także doskonałe predyspozycje, by stać się jednym z ważniejszych punktów geoturystycznych w Polsce, promującym szeroko pojęte nauki przyrodnicze. Jego walory zostały docenione przez Państwowy Instytut Geologiczny, który pomysł utworzenia GEOsfery objął patronatem i współuczestniczy w procesie tworzenia ścieżek i obiektów dydaktycznych na terenie kamieniołomu. Realizacja projektu umożliwi spojrzenie w przyszłość naszej planety poprzez pryzmat procesów, które kształtowały jej środowisko w przeszłości.

Zagospodarowanie nieczynnego kamieniołomu wapieni w Sadowej Górze jest również pozytywnym przykładem działań proekologicznych – zapomniane stanowiska geologiczne będą w tym przypadku podstawą edukacji przyrodniczej szerokiej grupy społeczeństwa, a zwłaszcza młodzieży szkolnej.

Źródło: Urząd Miejski w Jaworznie


 

Strona „Śląskie do przodu!” to oficjalny serwis promocyjny Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.
Głównym celem serwisu było przybliżenie idei Programu i jego efektów mieszkańcom regionu.


Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby

Projekt finansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego
Województwa Śląskiego na lata 2007-2013