RPO Promocja powrót na stronę główną

zd1 zd2 zd3 zd4 zd5 zd6 zd7 zd7 zd7 zd7

Pasaż Kultury Andromeda otwarty

11 marca w samo południe Pasaż Kultury Andromeda został otwarty dla gości i klientów. Na parterze znalazły się galerie sztuki użytkowej, miejsce na restaurację i kawiarnię, a na piętro już wprowadza się kultura – Teatr Mały z Arteteką i Galeria Obok.

Prace przy adaptacji byłego już kina Andromeda rozpoczęły się w lipcu 2012 roku i trwały blisko 18 miesięcy. Po ich zakończeniu i gruntowym remoncie budynek przekształcił się w nowoczesny, trzypoziomowy pasaż kultury z miejską galerią sztuki, salą konferencyjno-audiowizualną, i przestrzenią łączącą funkcje kulturalne, usługowe i handlowe.

- Będą się tu odbywać wystawy, wernisaże, pokazy filmowe i prelekcje. Mam nadzieję, że miejsce to będzie tętniło życiem i przyciągało mieszkańców naszego miasta, tak jak znajdujący się tuż obok Plac Baczyńskiego, który po przeprowadzeniu gruntownej modernizacji w 2009 roku stał się jednym z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w Tychach– mówi prezydent Tychów Andrzej Dziuba.

Oprócz kulturalnych przestrzeni w pasażu znajdziemy także galerię sztuki użytkowej, czyli sklepy z naturalnymi włoskimi kosmetykami, biżuterią, meblami prowansalskimi i wyposażeniem wnętrz.

- Ponieważ całość jest bardzo nowoczesna i elegancka, zależy nam, by takie same były tutaj usługi. Chcemy przyciągnąć gości i klientów, oferując im coś nowego, czego w Tychach jeszcze nie ma, a przy okazji zachęcić do obejrzenia wystaw i Arteteki z multimedialnymi zbiorami, gdzie miłośnicy teatru i innych dziedzin sztuki będą mogli rozwijać swoje zainteresowania, tworzyć, a także uzupełniać wiedzę i umiejętności – wyjaśnia Daria Szczepańska, z-ca prezydenta Tychów.

W pasażu, (choć początkowo tego nie planowano) znalazło się także miejsce na klub muzyczny.

- Przystępując do pracy, myśleliśmy, że posadzka sali kinowej jest położona na gruncie, a tymczasem nie. Podczas jej rozbiórki okazało się, że pod całą salą jest piwnica. Pomieszczenie mające blisko 340 metrów kwadratowych, którego nie było w żadnych dokumentach. Nowo odkryte pomieszczenie zdecydowaliśmy się pogłębić i wykorzystać na klub muzyczny – mówi Teresa Janeczko, dyrektor Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych, który w imieniu miasta realizował tę inwestycję.

Rewitalizacja byłego tyskiego kina Andromeda kosztowała blisko 10 mln złotych i była pierwszą na Śląsku, a czwartą w Polsce inwestycją zrealizowaną w ramach europejskiej Inicjatywy "Jessica”. To program wsparcia rewitalizacji terenów miejskich i poprzemysłowych.

Źródło: Urząd Miasta Tychy


 

Strona „Śląskie do przodu!” to oficjalny serwis promocyjny Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.
Głównym celem serwisu było przybliżenie idei Programu i jego efektów mieszkańcom regionu.


Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby

Projekt finansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego
Województwa Śląskiego na lata 2007-2013