RPO Promocja powrót na stronę główną

zd1 zd2 zd3 zd4 zd5 zd6 zd7 zd7 zd7 zd7

Filmowcy zjechali do Świętochłowic

Trwają prace nad realizacją ekspozycji Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Z tej okazji do miasta pod koniec czerwca br. zjechali filmowcy. Przygotują opowieść, która pomoże zrozumieć wydarzenia tamtych czasów i będzie pełnić rolę przewodnika.

Oprócz tradycyjnej ekspozycji Muzeum Powstań Śląskich będzie oferować szereg elementów uatrakcyjniających zwiedzanie. Już na początku podróży film fabularny wprowadzi gości w tematykę powstań śląskich. Rolę przewodnika obejmie chłopiec Franek, główny bohater filmu. Jego historia będzie przeplatała się z historią powstań. Całość zostanie podzielona na 12 części odpowiadających liczbie sal.

- Film fabularny będzie fikcją opartą na wydarzeniach historycznych. Przedstawimy w nim relacje społeczne zachodzące między Polakami i Niemcami w tamtym czasie. Ścieżka wiodąca, to nic innego jak filmowy przewodnik zawierający wydarzenia historyczne. Elementy fabularyzowane, scenki rodzajowe będą przeplatać się z materiałami archiwalnymi – zapowiada Zuza Małycha, kierownik produkcji „Franka”.

Coraz częściej można oglądać interaktywne muzea, jednak świętochłowicka ekspozycja będzie nieco inna.

- W wielu muzeach są wprowadzane elementy filmowe. Zazwyczaj jednak stanowią jedynie dodatek do ekspozycji. W Muzeum Powstań Śląskich film będzie towarzyszył gościom na każdym etapie zwiedzania – twierdzi Iwona Szopa, dyrektor Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

Kolejne sceny filmu będą kręcone w Świętochłowicach, w dzielnicy Chropaczów, w Centrum oraz na terenach pohutniczych tzw. Ajsce. W kolejnych dniach realizacja tego przedsięwzięcia przeniesie się także do Zabrza, Pszczyny, Katowic, Rudy Śląskiej oraz Warszawy.

W filmie zagrają m.in.: Franciszek Pieczka (Franek współcześnie), Marian Dziędziel (Johann), Krzysztof Respondek (Jan), Artur Święs (Peter), Robert Talarczyk (Jabłonka), Arkadiusz Janiczek (Zygmunt) i Janusz Niebudek (Korfanty).

Film, jest częścią powstającej ekspozycji. Jej koszt wyniesie ponad 4 mln zł, z czego część stanowią środki pozyskane przez miasto z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Natomiast całkowity koszt remontu i przebudowy zabytkowego budynku przy ul. Polaka 1 wynosi 9 mln 324 tys. zł. Inwestycja pn. „Remont i przebudowa dawnego budynku Komendy Miejskiej Policji przy ul. Polaka 1 z przeznaczeniem na siedzibę Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach” została dofinansowana ze środków RPO WSL 2007-2013 w wysokości 7 mln 884 tys. zł.

Źródło: Urząd Miasta Świętochłowice


 

Strona „Śląskie do przodu!” to oficjalny serwis promocyjny Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.
Głównym celem serwisu było przybliżenie idei Programu i jego efektów mieszkańcom regionu.


Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby

Projekt finansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego
Województwa Śląskiego na lata 2007-2013