RPO Promocja powrót na stronę główną

zd1 zd2 zd3 zd4 zd5 zd6 zd7 zd7 zd7 zd7

Zasmakuj w Szybie Maciej

Po kilku latach inwestycji na mapie Śląska pojawiło się magiczne miejsce w nowej odsłonie.

Od 21 czerwca br. w Szybie Maciej (Zabrze, ul. Srebrna 6) można nie tylko poznać tajemnice dziedzictwa poprzemysłowego, z pięknie zachowaną, czynną maszyna wyciągową, możliwością podziwiania panoramy Śląska z platformy widokowej na wieży wyciągowej, ale także spędzić czas w unikatowej na skalę regionu Restauracji Szyb Maciej oraz w Bistro Maciej, serwującym pyszne przekąski dla wszystkich odwiedzających.

Zwiedzanie z przewodnikiem:

wtorek-piątek 13.00, 15.00, 17.00

sobota-niedziela 11.00, 13.00, 15.00, 17.00

Ceny biletów: 8 zł - normalny, 4 zł - ulgowy

Bistro Maciej:

10.00-20.00 codziennie

Restauracja Szyb Maciej:

13.00-22.00 od wtorku do niedzieli

--

Na realizację powyższych inwestycji Przedsiębiorstwo Górnicze "DEMEX" Sp. z o.o. pozyskało dofinansowanie ze środków RPO WSL 2007-2013 w ramach projektów: „Przygotowanie infrastruktury Zabytkowego Zespołu Szybu Maciej do rozwoju turystyki poprzemysłowej” oraz „Adaptacja budynku nadszybia Zabytkowego Zespołu Szybu Maciej w Zabrzu na restaurację”.

--

Szyb Maciej to zespół obiektów dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Concordia” (później KWK „Pstrowski”) położony w dzielnicy Zabrza – Maciejowie. Nazwa szybu pochodzi od imienia Macieja Wilczka, właściciela zabrzańskich dóbr. Historia tych obiektów z początku XX w. powinna zakończyć się wraz z wyczerpaniem złóż węgla kamiennego na tym terenie. Na szczęście nowy właściciel - Przedsiębiorstwo Górnicze DEMEX Sp. z o. o. przekształciło szyb w studnię głębinową, a budynki, budowle, urządzenia i wyposażenie oraz otoczenie związane z dawnym zakładem górniczym udostępniło do zwiedzania w ramach Szlaku Zabytków Techniki.

Obecnie turyści mogą zwiedzać: budynek maszynowni z czynną dwubębnową maszyną wyciągową o napędzie elektrycznym, budynek nadszybia z wejściem na wieżę wyciągową oraz szyb z głębinowym ujęciem wody pitnej. We wnętrzach zaadaptowanych budynków oraz w plenerze Szybu Maciej można oglądać oryginalne maszyny, które kiedyś pracowały na potrzeby kopalni - poznać ich piękno, konstrukcję i przeznaczenie.

Źródło: Szyb Maciej w Zabrzu


 
logo
 

Strona „Śląskie do przodu!” to oficjalny serwis promocyjny Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.
Głównym celem serwisu było przybliżenie idei Programu i jego efektów mieszkańcom regionu.


Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby

Projekt finansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego
Województwa Śląskiego na lata 2007-2013