RPO Promocja powrót na stronę główną

zd1 zd2 zd3 zd4 zd5 zd6 zd7 zd7 zd7 zd7

Ruszyli śladem projektów unijnych

Uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu województwa śląskiego wzięli udziału w projekcie edukacyjnym „Śladem projektów unijnych”.

Aby wziąć w nim udział, należało w terminie 6-31 października br. rozwiązać test on-line dotyczący wiedzy na temat Unii Europejskiej oraz Funduszy Europejskich, ze szczególnym uwzględnieniem Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 i projektów dofinansowanych w ramach tego programu, zwłaszcza tych przedstawionych w publikacji "Śladem projektów unijnych. Przewodnik turystyczny".

Dla najlepszych przygotowano 80 miejsc. Żeby znaleźć się w tym gronie, trzeba było się wykazać naprawdę sporą wiedzą, gdyż zainteresowanie było bardzo duże. Wystarczy powiedzieć, że aż 11 osób uzyskało maksymalną liczbę punktów, a na listach rezerwowych figuruje łącznie 157 osób.

Na początek w dniach 3-6 listopada br. wzięli oni udział w bloku warsztatów fotograficznych o charakterze teoretyczno-praktycznym w łącznym wymiarze 10 godzin pod okiem najlepszych fachowców:

 • Krzysztof Miller
 • Arkadiusz Gola
 • Adrian Wykrota
 • Andrzej Marczuk

Uczestnicy zdobyli i usystematyzowali swoją wiedzę z zakresu m.in.: obsługi aparatów cyfrowych, kompozycji obrazu fotograficznego, roli światła czy obróbki zdjęć. Zajęcia odbywają się w różnych lokalizacjach w regionie - jak najbardziej dopasowanych do miejsca zamieszkania poszczególnych uczestników: Katowice, Częstochowa, Rybnik, Szczyrk, Myszków, Racibórz.

Uzbrojeni w tę wiedzę ruszyli w sobotę, 8 listopada, na wycieczki szlakiem wybranych projektów dofinansowanych z RPO WSL, w programie których oprócz zwiedzania obiektów i spotkań z przedstawicielami beneficjentów przewidziano plener fotograficzny. Zaplanowano 4 trasy:

 1. Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie -> Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach -> Kawiarnia w Chorzowskim Centrum Kultury -> Centrum wspinaczkowo-rekreacyjne „Sport Poziom 450” w Sosnowcu
 2. Park Turystyki w Brennej -> Muzeum Beskidzkie w Wiśle -> Restauracja "Browar Miejski" w Bielsku-Białej -> Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków” w Górkach Wielkich
 3. Turystyczna Dolina Wiercicy w Janowie -> Karczma Bobolice -> Multicentrum "Zodiak" w Częstochowie -> Sanktuarium na Jasnej Górze
 4. Zamek Piastowski w Raciborzu -> Restauracja „Alpejska Chata” w Wodzisławiu Śląskim -> Park linowy „Leśna przygoda” w Radlinie -> Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach

Następnie spośród wykonanych zdjęć Komisja Konkursowa w składzie:

 • Andrzej Marczuk - fotograf
 • Witold Trólka - pracownik Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego i fotograf
 • Jadwiga Witek - rzecznik prasowy Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach
 • Agnieszka Gajewska - pracownik Wydziału Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego

wybrała 40 najlepszych, które zostały nagrodzone voucherami o wartości 100 zł do sieci sklepów multimedialnych i wydrukami wielkoformatowymi na płótnie oraz były eksponowane podczas wystawy na lotnisku w Katowicach-Pyrzowicach w okresie 1-15 grudnia br.

Udział w całym przedsięwzięciu jest bezpłatny.

Projekt edukacyjny jest finansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.

 


 

Strona „Śląskie do przodu!” to oficjalny serwis promocyjny Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.
Głównym celem serwisu było przybliżenie idei Programu i jego efektów mieszkańcom regionu.


Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby

Projekt finansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego
Województwa Śląskiego na lata 2007-2013