RPO Promocja powrót na stronę główną

zd1 zd2 zd3 zd4 zd5 zd6 zd7 zd7 zd7 zd7

Nowa i nowoczesna ikona muzealna naszego regionu

Odrestaurowany budynek z 1907 r. mieści nowoczesne Muzeum Powstań Śląskich. Obiekt został otwarty 18 października br.

Siedziba Muzeum Powstań Śląskich mieści się przy ul. Polaka 1 w Świętochłowicach. To miejsce podążające za najnowszymi trendami muzealnictwa. Czego można się spodziewać?

W muzeum nie brakuje tradycyjnych eksponatów, ale na zwiedzających czeka znacznie więcej. W budynku znalazło się miejsce na tramwaj, a także zrekonstruowany wóz bojowy w oryginalnym rozmiarze. Goście odwiedzają m.in. klasę szkolną, salę lustrzaną pałacu wersalskiego, sztab powstańczy, a także atelier fotografa. Jest też okazja, aby oddać głos w plebiscycie.

Na tym nie koniec. Muzeum zostało wyposażone w nowoczesny sprzęt multimedialny. Wszystko po to, aby odwiedzający mogli poczuć klimat tamtych czasów. Ma w tym pomóc m.in. film fabularny, który został zrealizowany specjalnie dla świętochłowickiego muzeum.

Na początku podróży 15-minutowa projekcja wprowadza gości w tematykę powstań śląskich. Rolę przewodnika pełni młodzieniec - Franek, główny bohater filmu. Jego historia przeplata się z historią powstań. Młodego ślązaka spotykamy w każdej z sal. W produkcji wzięli udział znani aktorzy m.in. Marian Dziędziel, Franciszek Pieczka i Krzysztof Respondek.

Koszt wykonania ekspozycji wyniósł ponad 4 mln zł, z czego część stanowią środki pozyskane przez miasto z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Natomiast całkowity koszt remontu i przebudowy zabytkowego budynku oszacowano na ponad 9 mln zł. Inwestycja została dofinansowana ze środków unijnych kwotą prawie 8 mln zł.

Źródło: Urząd Miejski w Świętochłowicach


 

Strona „Śląskie do przodu!” to oficjalny serwis promocyjny Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.
Głównym celem serwisu było przybliżenie idei Programu i jego efektów mieszkańcom regionu.


Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby

Projekt finansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego
Województwa Śląskiego na lata 2007-2013